Ministerstvo zasáhlo. Rudenským radním zatrhlo blokovat opoziční návrhy!
Pokus o účelové nezařazování bodů k projednání na zastupitelstvu skončil pro radní města Rudná dalším fiaskem. Ministerstvo vnitra označilo části jednacího řádu za protizákonné a zmatečné. O čem nechtěli jednat? Například o kauze Atol, odvolání ředitele TS Rudná či odborné studii k zápachu z městské kanalizace. V čem byl problém a kdo další tato témata blokoval? Autentické citace včetně vulgarit vedení města uvnitř článku!
Kdo je za ostudu odpovědný?
Zodpovědnost nesou v první řadě ti, kdo protizákonný jednací řád zastupitelstva připravili. Tedy radní (J. Dejm, P. Seidl, R. Pitrák, P. Vlček a starosta L. Kocman). Sami by však tento nesmysl prosadit nemohli. Přestože jsme na zastupitelstvu rozebrali problematický jednací řád „do posledního šroubku“ a upozornili, že jsme připraveni obrátit se na Ministerstvo vnitra, dokázalo pro účelový paskvil zvednout ruku hned deset zastupitelů koalice. Proti hlasovali pouze tři zastupitelé Rudná pro život (R. Prokop, M. Viktora, C. Tůma).
Z podnětu Ministerstva vnitra město musí nyní zjednat neprodleně nápravu a jednací řád opravit.
Hajzl Roberta Pitráka a další argumenty radních
Neschopnost jakkoliv argumentovat při projednávání jednacího řádu na zastupitelstvu předvedl například radní Petr Seidl. Nedokázal odpovědět ani na základní otázku: co pozitivního návrh jednacího řádu občanům přinese. Odmítl odpovědět.
Opozice navrhovala například streamování zasedání s umístěním záznamu na webu města. Odmítnuto. Přepis, který stojí dle informací zhruba 5tis. Kč jeden, je prý lepší. Tím následně odůvodňují fakt, že oficiální Zápis přestal obsahovat průběh rozpravy. Kdo je tedy konstruktivní, chce transparentnost a kdo jen vše blokuje?
Nikdo nedokázal argumentovat. Starosta ani nevyslyšel opakovanou výzvu k jednání na téma jednacího řádu! Jednat odmítl, jistý si, že vše převálcuje většinou svých zastupitelů. Místostarosta Robert Pitrák dokonce opozičního zastupitele rovnou označil za hajzla.
Když tři je více než dvanáct
Ministerstvo vnitra dalo opozici plně za pravdu. Jednací řád byl označen za protizákonný a zmatečný. Opět se ukázalo, že v případě rudenského zastupitelstva je skutečně 3 více než 12. Kvůli třem opozičním zastupitelům se koalice (NK Rudná, Žijeme Rudnou, Sdružení pro rozvoj Rudné) rozhodla změnit jednací řád zastupitelstva tak, aby se veřejně nemohly projednávat pro ně problematické věci.
O starostových kauzách zastupitelstvo jednat může
Některé paragrafy JŘ byly ministerstvem označeny za „de facto návod k porušování zákona“. Rozhodnutí rovněž jasně říká, že není důvod, aby se zastupitelstvo nemohlo zabývat činností akciové společnosti založené městem. Zdůvodnění starosty v dokumentech jsou skutečně trapná a ministerstvo je ve většině zamítlo. Předložený materiál opozice na zastupitelstvo již nebude předem posuzovat a zamítat starosta ani rada. O programu tak konečně bude rozhodovat zastupitelstvo. Oba dokumenty zveřejňujeme v plném znění.
Demokratické principy na chvíli zvítězily, ale…
Starosta a jeho 11 věrných se ale jen tak nevzdá. Rozhodli se významně nově omezit přístup opozičních zastupitelů do městského časopisu, a tak se v Životě v Rudné veřejnost o skutečném dění ve městě téměř nic nedozví. Čeká nás další tuhý boj za jednu ze základních hodnot demokracie, kterou je svoboda slova a právo na informace. Ale o tom až někdy jindy…
Dokumenty
Jako obvykle, ověřit si všechna tvrzení můžete přímo v předmětných dokumentech:
- Přepis ze zasedání zastupitelstva (pasáž k jednacímu řádu – str. 95 – 109)
- Předmětný jednací řád
- Vyjádření Ministerstva vnitra 1 (MVČR vysvětluje, proč radní města nesmí omezovat právo zastupitelů na návrh bodů do programu)
- Vyjádření Ministerstva vnitra 2 (MVČR dává obci jasné pokyny, co má v jednacím řádu zastupitelstva změnit)