Close

Dům služeb dostal zelenou, Rudeňáci třeste se!

Dům služeb – stavba v srdci Rudné bude mít fatální dopad na dopravu i rozvoj služeb

 

Zastupitelstvo města Rudná posvětilo, přes silný odpor a věcnou argumentaci opozice, výstavbu Domu služeb s parkovištěm pro téměř 50 aut. Dobrá myšlenka na zcela špatně zvoleném místě. Proč?

Namísto, aby se město poradilo s urbanisty a snažilo se najít řešení, které by alespoň trochu přispělo ke zlepšení tragické dopravní situace na Masarykově ulici, rozhodli se pro znehodnocení přirozeného centra obce.

Opačně k tomu přistoupili při výstavbě školy třeba v Dobřichovicích. Soutěžili a vyplatilo se – kromě moderního vzhledu budov vyřešili i problémy s přilehlou křižovatkou (psali jsme ZDE).

Názor urbanistů: Budovat parkoviště na nejlukrativnějším pozemku obce je nerozumné

Celý projekt představilo město na svých webových stánkách 13.4.2021. „Je to, jako kdybyste na Staroměstkém náměstí, nejlukrativnějším místě Prahy, chtěli postavit logistickou halu s parkovištěm pro kamiony“, sdělil nám jeden z urbanistů, který za námi do Rudné přijel. „Taky byste to neudělali. Přitom argument, že město nemá pozemky je zcela mimo. Díval jsem se do katastru. Dům služeb by klidně mohl stát namísto plánovaného parkoviště P+R za Šafránkou, kde město rovněž pozemky vlastní. Logisticky to je daleko příznivější poloha – u vlakové zastávky a na okraji obce, tudíž další dopravu do města nepřivede. I výstavba namísto domu Karlovotýnská, který je v dezolátním stavu, by byla lepší variantou. A další možnosti by se určitě našly…kdyby se chtělo hledat“, pokračoval. Tohle místo se dá jednoduše daleko lépe využít. Jen si nechat poradit.

Architektonickou soutěž nepotřebujeme, uděláme si to podle sebe

(Více o vyhlášených i realizovaných soutěžích naleznete na webu ČKA).

To je názor odborníků. Opozice dlouhodobě prosazuje vypsání architektonické soutěže na vzhled a řešení problémů centra. Dokonce s tím, ať se starostův projekt – Dům služeb, této soutěže zúčastní. Stávající vedení Rudné se však rozhodlo, že si to opět udělají na koleni podle sebe. A tak koaliční zastupitelé návrh na myšlenkovou soutěž urbanistů a architektů, používanou osvícenými městy, shodili opakovaně ze stolu. Přitom lze na její vypsání získat až 85% dotaci, město by nestála více než 200 tisíc korun. Pomoci mohla všem majitelům přilehlých pozemků, protože by jim ukázala, jak nejlépe by je mohli využít.  Výsledek? Kromě znehodnocení lukrativních pozemků města parkovištěm, umístění v centru ještě zhorší již tak špatnou dopravu a tím i životní prostředí. Vyčíslitelné škody budou v řádu milionů, dopady na kvalitu života však nevyčíslitelné.

Tak to v Rudné po desetiletí funguje a město podle toho vypadá. Tragická dopravní situace, zastaralá občanská vybavenost (pozn.:díky však aspoň za ní), chybějící prostory pro kulturu a služby. Vymlouvat se na historii? Dosavadní starosta kroutí své třetí volební období a v zastupitelstvu je přes 15 let, od roku 2006!

Těžké obstrukce kolem vzniku Domu služeb

Opoziční zastupitelé osobně, již před více něž rokem, vyrazili na stavební úřad. Proč tam šli? No, protože město bez představení projektu Domu služeb veřejnosti, zažádalo o stavební povolení. Starosta Kocman osobně však neumožnil stavebnímu úřadu, aby zastupitelům města stavební dokumentaci ukázal. Je snad Rudná jeho firma? Stavět se bude za veřejné peníze. Neuvěřitelné! A pak bylo přes rok ticho…

Projekt není řádně připraven

Na pořad jednání zastupitelstva dne 14.4.2021 se důležité podklady o rozpočtu Domu služeb dostaly ten samý den v 10 hodin ráno. Důvod jediný. Aby opoziční zastupitelé neměli čas se řádně připravit a nemohli nechat projekt posoudit odborníky. Na jednání samotném se navíc ukázalo, že smluvně není zajištěno zhola nic – ani smlouvy o smlouvách budoucích s údajnými lékaři. Jak chtějí stavět, když každá lékařská specializace potřebuje jinou stavební připravenost, není známo. Nadále chybí dopravní studie a na otázku veřejnosti, jak je například zabezpečeno na hektarové ploše vsakování vod, bylo odpovězeno, že „vše bude v souladu se zákonem“. V jednom patře se dokonce neví, kdo si ho pronajme. Prý by tam mohla být stanice záchranky, policie, nebo něco podobného…

Kauza Karlovotýnská v jiné podobě

Připomíná vám to něco? Ano, přesně tak argumentoval starosta Kocman v případě nákupu ruiny po bývalé gynekologii v Karlovotýnské ulici. Ta byla v té době pořízena o více než 2 miliony dráže, než stanovil odborný posudek, který si město nechalo zpracovat. A jelikož nebylo pro zakoupený dům využití, byla část „zříceniny“ pronajata spolku Žlutý květ za symbolickou cenu. Tomu následně město poskytuje dotaci. Prostě ukázkové hospodaření s městským majetkem a penězi po rudensku.

Shrňme si skutečnosti kolem Domu služeb

  • Projekt zhorší dnes tragickou dopravní situaci, životní prostředí a bezpečnost chodců i cyklistů v této oblasti
  • Nejsou uzavřeny žádné smlouvy o smlouvách budoucích s konkrétními lékaři (na každou lékařská odbornost jsou jiné požadavky na stavební řešení)
  • Neví se, co v jeho velké části přesně bude
  • Neví se, jak se bude financovat – pracuje se s variantami (kombinace veřejných peněz a úvěru)
  • Na projekt není žádná dotace a bude odhadem stát 90 milionů korun (tolik měla stát původně i škola a výsledek je cena 250 milionů)

Přes všechny neznámé, přes všechny nesouhlasné názory odborné veřejnosti se rada města rozhodla prosadit realizaci a přípravu výběrového řízení na zhotovitele. Do své hry vtáhla na poslední chvíli zastupitelstvo (mohla se do toho pustit sama, pravomoci na to má). Tento postup je totiž pouhou přípravou aliby na budoucí spory. Bude to na koho svést – přeci nám to posvětilo zastupitelstvo!

Výsledkem bude navíc prázdná městská kasa, jedna kostka moc neřeší

A povedlo se. Devět přítomných koaličních zastupitelů „odmává“ starostovi totiž všechno. Proti 3 hlasy opozice. Dům služeb znehodnocující centrum města se tak velmi pravděpodobně stane hrůzostrašným pomníkem končícího starosty Kocmana a jeho věrných. Výsledkem bude prázdná městská kasa a ještě větší průšvih s dopravou v centru, který budou muset řešit příští generace. Jedna kostka navíc moc neřeší. Chybět budou nadále prostory pro kulturu, většinu služeb i fungování městského úřadu. Škoda.

Zaujal Vás článek? Pak ho sdílejte se svými přáteli prostřednictvím emailu či sociálních sítí. Naše příspěvky můžete rovněž najít na Facebooku, InstagramuYouTube kanálu RTV. Přihlašte se k odběru a buďte rychle v obraze.

Napsat komentář