Close
Ing.Martin Dobyáš

Exkluzivně: Smrad z novostaveb bude cítit zejména ve staré zástavbě (video)

Rudná má problém se zápachem v některých částech města již dnes! Ten vzniká zahníváním stokové vody již po 2 – 8 hodinách. Kanalizace v Rudné se připojením nových ploch dostane ještě do většího havarijního stavu. Připojení tlakové stokové kanalizace (TSS) se v Rudné dělá v rozporu s platnými normami…

Podařilo se nám přesvědčit pana Dobyáše (autora studie o sulfanu) k natočení exkluzivního rozhovoru o vzniku a šíření zápachu. Technické služby Rudná a.s. (TSR) i rada města byly požádány o vyjádření ke studii písemně 14.4.2020. Ředitel TSR p.Eckert odmítl zastupitelům odpověď, rada města se i přes urgence ani po měsíci nevyjádřila.

video s autorem odborné studie o sulfanu Ing.Martinem Dobyášem

 

2 Comments on “Exkluzivně: Smrad z novostaveb bude cítit zejména ve staré zástavbě (video)

 • Pavel ŽÁK
  12. 9. 2020 at 17:22

  Upřímně jak se má tedy člověk připojit na gravitační řád. Když tlaková varianta se už dva roky provádět nesmí podle výše uvedeného videa. Druhá věc podle vašeho združení kdo má financovat kompletní rekonstrukci kanalizační sítě v Rudné podotýkám, že půjde o hodně milionů měli miliardu?

  • Martin Dobyáš
   13. 9. 2020 at 21:02

   Nová zástavba – je zastaveno plánovitě větší území, které se svede gravitačně do přečerpávací stanice, která častěji tlakově přečerpává do gravitační stoky (omezí se zahnívání stokové vody). Pokud se i tak uvolňuje sulfan, vstřikuje se do splaškové vody chemikálie, která chemickou reakcí sulfan upraví (pro jednotnou kanalizaci toto není vhodné – při dešti se to spláchne bez úpravy přímo do povodí za čistírnou)
   Staré jímky – zde problém vyřeší jen nová hloubková kanalizace
   Rudenská kanalizace nebyla nikdy vhodná pro napojování tlakové kanalizace (betonové potrubí, jednotná kanalizace), ale místo toho, aby se systematicky problém napravoval, se tak nějak ohýbalo něco jiného a vytváří se každým rokem větší a větší problém pro další generace. Kdyby se posledních 25 let na kanalizaci šetřilo, mohla už být. O problému se vědělo už dříve. A jinak, než začít šetřit, to nepůjde!

 • Napsat komentář