Close

Dům služeb  – volební evergreen radnice

Život v Rudné č. 1-2/2022

Slovo starosty v časopisu Život v Rudné (1-2/2022): „Věřím, že akcí číslo jedna bude Dům služeb. Projekt připravujeme pět let (i tady se podepsal covid a nepřehledná situace na stavebním trhu v minulém roce)…“, píše prozatimní starosta Lubomír Kocman. Mistrně podané hned tři nepravdy v jediné větě. To nejpodstatnější jako obyčejně zde napsáno vůbec není… Jak to tedy s tzv. Domem služeb je?

  1. Dům služeb se připravuje osm let, nikoliv pět. Starosta ve videu z roku 2018 uvádí, že projekt se připravuje již čtyři roky. Máme rok 2022.
  2. Výběrové řízení na zhotovitele bylo slíbeno již v roce 2018. Stačilo dodržet volební slib a Covid s tím neměl nic společného.
  3. Stavba měla začít počátkem roku 2019, stavět se mělo 12 měsíců a již v roce 2020 měla stavba sloužit občanům. Situace na stavebním trhu roku 2021 se nemusela projevit.

Díky neschopnosti realizovat záměry včas se stavba navíc významně prodraží. Původní odhady 70 milionu vemou za své. Škola stála 2,5 krát tolik než se původně očekávalo, ale zde byla 150 milionů státní dotace. Na Dům služeb nedostaneme od nikoho ani korunu, Rudná se bude muset zadlužit…

Připomeňme si slova Lubomíra Kocmana z roku 2018

Dům služeb zde měl již dávno být

Neznám nikoho, kdo by zpochybňoval potřebu výstavby moderní budovy s lékařskou péčí. Známe však mnoho odborníků – urbanistů, kteří nevěřícně kroutí hlavou nad záměrem, že má být umístěna v jeho centru. Když se vedení města zeptáte, co konkrétně ve kterém patře vznikne, nastane velké mlčení. Je zřejmé, že každá ordinace bude mít jiné požadavky na rozvody odvětrání či odpady. Je rozdíl, zda stavíte ordinaci stomatologie, chirurgický sál pro malé zákroky nebo oddělení rehabilitace. Pro celé jedno patro zatím není představa o využití.  Snad služby? Možná obchody? Nebo kanceláře?

Z Rudné se stává sběrné parkoviště pro široké okolí

Na nejcennějším městském pozemku (odhadovaná tržní cena přes 120 milionů korun), v těsné blízkosti již přetíženého kruhového objezdu u lékárny má vzniknout parkoviště pro 50 aut. Pro zamýšlený projekt se radnice ani nenamáhala vypracovat dopravní studii. Co se děje na vjezdu k parkovišti u Lidlu víme všichni. Nebo to na radnici nevědí? Je to inspirace vybudovat si něco podobného ještě jednou, tentokrát na druhé straně Masarykovy ulice?

Na kruhovém objezdu kolem lékárny bude ještě veseleji

Zastávce autobusu dodáme dramatičnost. Pokud by mělo vedení města skutečný zájem na zklidnění dopravy, jak uvádí NK Rudná ve svých volebních programech opakovaně od roku 2010, dávno by přizvalo urbanisty i architekty, kteří by navrhli centrum města včetně dopravního řešení.

Dům služeb by se měl realizovat jinde

Nabízí se plocha u vlakové zastávky Rudná – město. Výstavba Domu služeb by zdejší městský pozemek zhodnotila. Místo dostupné vlakem i autobusem k tomu vybízí. Tam se, bohužel, chystá další parkoviště – tentokrát P+R pro 40 aut. To přitáhne novou dopravu z dálnice i okolních obcí. Staré bolesti se neřeší, nové se vytvářejí. Skutečně je záměrem udělat z Rudné spádové parkoviště?

Přeji si Rudnou pro život, ne parkoviště a město pro přespání!

Obyvatelům Rudné  chybí mnohem více než jedna budova s pár ordinacemi. Kam se mohou chodit bavit mladí lidé? Kam můžete občas zajít za kulturou? Kam můžete v Rudné vyrazit s přáteli?

Věřme a přejme si, že nové vedení města projekt Domu služeb ve stávající podobě zastaví. Nechá urbanisty zpracovat plán rozvoje centra, zejména koncepční dopravní řešení. Připraví budoucí využití budov. Nejlépe včetně předběžných smluv s nájemci. Pokud však nebude již pozdě…

„Rudná potřebuje mnohem více než nevzhlednou kostku s pár lékaři a obřím parkovištěm v místě, které by se mohlo stát srdcem města. Realizace záměru přitáhne další dopravu do centra a parkovištěm znehodnotí nejcennější pozemky obce.“

Radek Prokop

zastupitel

Předseda výboru spolku Rudná pro život, ekonom, podnikatel, domluví se anglicky, německy a rusky, absolvent Vysoké školy ekonomické Praha.

  • Miluje pohyb, koncerty i divadlo, cestování na motorce
  • Motto: „Nemá význam nadávat u piva, je třeba zkoušet věci aktivně měnit.
  • Proč jsem v místní politice? Už mě netěšilo od známých a dětí poslouchat, že Rudná je jedna dlouhá silnici, místo na přespání, jinak nic. A jsem zklamán nesplněnými sliby a hloupými rozhodnutími dosavadních vedení radnice. Chci Rudnou pro život. Někdo hledá důvody proč to či ono nejde, my na to máme řešení.

 

 

Napsat komentář