Close

Střípky ze zastupitelstva: Výstavbu domu služeb vyhrála kyperská firma kontroverzního lobbisty, úhyn ryb v Radotínském potoce zastupitele nezajímal

Zastupitelstvo odsouhlasilo uzavření dodavatelské smlouvy na Dům služeb s firmou, jejíž vlastník se nachází v daňovém ráji na Kypru. Stojí za ní kontroverzní lobbista Tomáš Hrdlička. Nikdo z 8 členů koalice (Seidl, Dejm, Průchová, Novák, Fišer, Kocman, Pitrák, Kovács) s tímto zjištěním opozice (Prokop, Viktora, Tůma) neměl problém. Projednávat hromadný úhyn ryb na Radotínském potoce a další témata, o které se veřejnost zajímá, se koaličním zastupitelům nechtělo.

Reputace města i zastupitelská demokracie dostaly další rány

V rozporu se zákonem o obcích nebyly radou opět zařazeny do programu jednání body předložené opozičními zastupiteli. Nepomohla ani citace z vyjádření Ministerstva vnitra o protizákonném postupu, kterou přečetl zastupitel Martin Viktora. Koalice tak odmítla projednat stav čističky odpadních vod a masivní úhyn ryb zveřejněný na sociálních sítích, návrh na zvýšení bezpečnosti na přechodu pro chodce za přejezdem v Karlovotýnské, nebo revitalizaci parkoviště v části města Rudná – Hořelice. Všechny 3 body jsme předložili na základě výzvy občanů města. Starosta Lubomír Kocman a jeho koalice si ale prosadili svou, návrhy shodili ze stolu a opět ukázali neschopnost řešit problémy, které občany skutečně zajímají.

Rudná má prostě pech

Na výstavbu školy se přihlásila jako jediná firma Metrostav, která má soudně (zatím nepravomocně) na 3 roky zakázanou účast na výběrových řízeních kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji. Dům služeb nyní vyhrála firma VISTORIA CZ a.s. s kyperským vlastníkem Kupiano Investments SE. Ta je vlastněna pražským kontroverzním lobbistou a podnikatelem Tomášem Hrdličkou. Deník iDnes spojuje Kupiano Investments SE s dalším zajímavým jménem – Karel Pražák – majitelem skupiny Kaprain, která zatím neúspěšně usiluje o připojení svých developerských projektů v Drahelčicích na rudenskou ČOV. Že by další náhoda?

Porušování jednacího řádu kontrolním výborem starostovi nevadí

Kontrolní výbor (KV) má každé zasedání podat zprávu o své činnosti. Na porušování ustanovení jednacího řádu upozornil Radek Prokop.  Předseda KV Petr Fišer (NK Rudná) to odůvodnil tím, že členové se nedokáží sejít každý měsíc, a tak se mezi sebou domluvili, že se budou scházet alespoň jednou za čtvrtletí. Že je to v rozporu s jednacím řádem nikomu kromě opozice nevadí.

„V Rudné je prostě možné všechno. Po volbách nebyl KV přidělen opozici, což je v zastupitelské demokracii standard, ale vládnoucí strana se rozhodla kontrolovat sebe sama. To se samozřejmě neděje, KV svou funkci neplní. Přestože si koalice prosadila nový jednací řád, tak jej nedodržuje. KV si sám od sebe, bez informování zastupitelstva a respektování jednacího řádu svévolně upraví své fungování a nikomu to nevadí“, komentuje celý problém zastupitel Cyril Tůma, kterého opozice po volbách navrhovala na předsedu kontrolního výboru.

Napsat komentář