Close

Jak také může vypadat základní škola aneb viditelný přínos architektonických soutěží

Ne každá moderní škola musí být ošklivá jako ta naše. Podívejme se, jak vypadají školy v blízkých obcích. Výsledek je dán tím, že moderně uvažující obce vyhlašují na své stavby architektonické soutěže a z mnoha návrhů vybírají ten nejlepší. Proč tomu tak v Rudné není?

V Rudné je zajímavé sledovat neuvěřitelný propletenec vztahů, který se zde roky bez obměny volených elit vyvíjel. Na většině městských staveb se projekčně podílí místní firma Atelier Dvořák. V této firmě pracuje čirou náhodou manželka starosty Kocmana a majitel atelieru kandidoval za Sdružení pro rozvoj Rudné (SpRR) s volebním leaderem J. Dejmem. A pokud Radu města v minulém i aktuálním období tvoří ze sta procent právě NK Rudná a SpRR, pak je všem jasné, proč transparentní veřejná architektonická soutěž nezapadá do jejich zájmů…

Základní škola Dobřichovice

Architektonická soutěž na přístavbu školy zde proběhla již v roce 2008. Výsledek vyřešil problémy s blízkou křižovatkou, nedostatečným nástupním prostorem. Nové části školy jsou pohodlné, vznikl přehledný a prosvětlený vnitřní prostor školy, světlé učebny mají výhled převážně do jižního a východního prostoru.

Nová škola Chýně

Soutěž proběhla v roce 2015. Odevzdáno bylo 64(!) návrhů. Předmětem soutěže bylo zhotovení návrhu nové základní školy, která bude umístěna v rozvíjející se části obce. Základní škola by měla kromě vzdělávání dětí sloužit i jako společenské a kulturní centrum místa a zajistit prostor pro setkávání oficiálních i neoficiálních komunitních skupin.

Výhody architektonické soutěže

  • Město získá celou řadu návrhů a může si vybrat to nejlepší či řešení mezi sebou kombinovat
  • O výběru rozhodně město s odbornou porotou, jejíž činnost je upravena zákonem, aby rozhodování bylo transparentní, nepodjaté a nestranné
  • Soutěžní podmínky určuje město. To si určí požadavky na design, cenu, hospodaření s energiemi, použití materiálů atd.
  • Soutěž vyloučí spekulace o zaujatosti či korupci
  • Soutěž o návrh je natolik profesionální postup, že je běžně používána k propagaci správného způsobu správy a hospodaření obce

(zdroj: Česká komora architektů)

2 Comments on “Jak také může vypadat základní škola aneb viditelný přínos architektonických soutěží

  • Petr Vraštil
    28. 6. 2019 at 13:20

    Vy srovnáváte sportovní halu se základními školami? Víte kolik dětí chodí do té školy v Dobřichovicích? Víte, co stali na místě této stavby dříve? Víte, že nevyhrál návrh, kde by se nedal vyloučit střet zájmů? Děkuji za odpovědi. Petr Vraštil

  • Martin Viktora
    2. 7. 2019 at 8:35

    Dobrý den, doplnil jsem text o odkaz na web České komory architektů. Základní body z tohoto webu jsem uvedl přímo do článku. Architektonická soutěž nese své ovoce. Snažili jsme se o tom přesvědčit kolegy zastupitele. Zatím to nevyšlo, semínko pochybnosti nad správností postupu města je ale naštěstí zaseto a k myšlence se vrátíme. Snažíme se zastupitele v této oblasti vzdělávat. Rudné by veřejné architektonické soutěže pomohly jako sůl!

    Jinak díky za váš názor. I s vámi se rád sejdu. Na stole je stále myšlenka nových fotbalových hrišť se zázemím. Obdivuji vás, jak dokážete pracovat s dětmi v těch podmínkách, které dnes máte!

  • Napsat komentář