Close

“Zkapacitnění D5”: starosta Lubomír Kocman sklidil potlesk. A odstartovala jej Rudná pro život!

10.4. 2024 se jednalo v Loděnici o záměru “zkapacitnění D5” – tedy rozšíření dálnice mezi 0 – 22 km na šest pruhů. A jde o hodně. Ve hře je stále možnost stavby masivnějších protihlukových opatření, která by uvítali občané všech obcí v okolí včetně Rudné. Starosta Lubomír Kocman za svazek obcí “Jihozápad” přednesl dobrý projev. Potlesk zahájili na místě přítomní jeho největší oponenti. O co v projektu jde a jak schůze probíhala?

Zkapacitnění dálnice D5 mezi 0 – 22 km

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s rozšířením dálnice D5 na šest pruhů, které by mělo v budoucnu přinést dopravní úlevu nejen pro motoristy. Součástí schvalovacího procesu bylo i veřejné projednání záměru. A byli jsme samozřejmě u toho!

Řídící schůze postupně jmenoval subjekty, které se dříve k záměru vyjadřovaly. Krom některých obcí to byl také spolek Žijeme Rudnou, který v radě města Rudná reprezentuje Libor Šoch (na veřejném proejdnání však nebyl). Klíčovým momentem schůze byl ovšem skvělý projev místostarosty Berouna. Žádal odhlučnění dálnice. Velmi dobře mu následně sekundoval také Lubomír Kocman, který promluvil za obce Regionu Jihozápad. V závěru jeho projevu roztleskali celý sál dva muži – opoziční rudenský zastupitel Martin Viktora a občanský aktivista Jan Bareš. Oba přitom patří mezi největší kritiky politiky rudenského starosty. Ale Kocman si potlesk prostě tentokrát opravdu zasloužil! Bylo to poprvé, kdy jsme jej viděli kopat za město.

Projev Lubomíra Kocmana? Palec nahoru!

Lubomír Kocman zahájil nicméně svůj projev poněkud nešťastně. Postěžoval si, že zástupci ministerstva dopravy a ŘSD nejsou přítomni. Jenže byli, možná Kocman jen přišel o něco později a nebyl přítomen představení řečníků u předsednického stolu. To se stává. Pak ovšem následovala od Luboše skvělá argumentační kanonáda! Jeho řeč se velmi podobala tomu, co předvádí zastupitelé Rudná pro život na rudenských zastupitelstvech. Argumentace, citace ze zákonů, odkazy na právní judikaturu,  pojmenování věcí pravými jmény. Byl tvrdý, ale věcný… Lubomír Kocman požadoval protihluková opatření, která obstojí i v budoucnu, argumentoval dopadem na 20.000 obyvatel obcí regionu. Nebál se slovníku typu „kdo má máslo na hlavě“, apeloval na zákonné povinnosti, normy, upozornil na nekoordinovanost akce se stavbou železničního tunelu Smíchov – Beroun… Perfektní projev, tak to má být! A závěrečná slova projevu? Hrozba „využitím všech prostředků pro dosažení cíle“… to byla pro nás rajská hudba! Ale i tak mluví a koná na zastupitelstvu Rudná pro život. Snad jen pro zajímavost – taková pikantnost… Věděli jste, že Lubomír Kocman v Rudné svou politickou karieru začal právě za kandidátku, které se jmenovala Rudná pro život?

Chrášťanský starosta Pavel Hrdlička? Chyběl…

Na Lubomíra Kocmana navázala také drahelčická starostka. A její projev nebyl o nic horší! Kdo naopak nevyužil možnost kopat za zájmy občanů (případně dalších subjektů) byl chrášťanský starostal Pavel Hrdlička. Po výzvě předsedy schůze “je tady někdo z Chrášťan?” následovalo delší ticho. Prostor pro své vyjádření tak dostal zástupce jiné obce. Je starosta Chrášťan Pavel Hrdlička paralyzovaný bojem za své křeslo tak, že nemá čas za svou obec řešit klíčové projekty? Jeví se, že ho medializovaný skandál kolem projektu dvou kasin na pomezí obcí Chrášťany  a Rudná zaměstnává natolik, že nemá čas na nic jiného.

 

 

 

 

 

Napsat komentář