Close

Kdo jsou hulváti a kdo hrdinové? Report ze zasedání zastupitelstva 17.4.2024

Na programu zasedání dubnového zastupitelstva byly pouze body navržené opozicí. Rudnou a hlavně Chrášťany aktuálně hýbou kasina na pomezí obcí. Starosta obhajoval zakázky spřízněným osobám. TS Rudná zůstávají tabu, ale radnice bude díky opozici o přelomový kus otevřenější. Opět došlo na hulvátství a vulgární projevy. Čtěte naše tradiční střípky ze zastupitelstva!

Kasina po delší době opět v hlavní roli

Rudenská opozice předložila body na podporu aktivit proti kasinům. Podařilo se schválit právní analýzu postupu proti otevření kasin i zaslání otevřeného dopisu chrášťanské radnci. Tím Rudná oficiálně deklarovala svůj nesouhlas. Škoda, že město o tom oficiálně nikde neinformovalo. Starostův Zápisník mlčí dokonce i o tom, že se zastupitelstvo 17.4.2024 vůbec konalo. Tak moc mu vadí projednání podezřelých veřejných zakázek?

V oblasti hazardu opět nepřekvapil postoj rudenského místostarosty a skautského vedoucího Jana Dejma. I když je z Chrášťan, snažil se být neutrální a kasina hlavně moc nekritizovat. Překvapil ho občanský odpor. Bohužel už ho známe z kauzy kasina Atol, kde jako skaut také zklamal.

RpŽ se v této oblasti opět angažuje. Byli jsme v Chrášťanech na obou zasedáních k hazardu. Jsme v kontaktu s občanským sdružením proti kasinům. Občané z Chrášťan, ocenili debatu, její výsledek i naší aktivitu. Jsme pro ně hrdinové. Naší práce tam váží.

Starosta Kocman na cimpr campr rozstřílel obvinění, která proti němu nikdo nevznesl. K doloženým podezřením se naopak nevyjádřil

Ostrá diskuse se vedla okolo podezřelého zadávání zakázek v Rudné. O co jde? Kontrolní výbor (KV) před půl rokem vyjádřil podezření, že zakázky malého rozsahu jsou v Rudné přidělovány spřízněným osobám. Starosta a koalice opakovaně zadali KV zdokladovat podezření. Stalo se. Členové KV Martin Viktora a Cyril Tůma sepsali svá podezření a žádali jejich vyvrácení. Starosta, místo aby vyvrátil podezření, označil teatrálně zastupitele z RpŽ za lháře, manipulátory a nevěrohodné osoby. K předloženým důkazům ale neřekl ani slovo!

Na přímý dotaz k další zakázce pro Atelier Dvořák za 1,2 mil. Kč, kde jsme doložili, že starostova manželka figuruje v této firmě v obch. rejstříku jako společník, starosta sdělil, že smlouva nebyla podepsána. Reagoval ve svém stylu – plamenně, pohotově a zcela sebejistě. A hlavně lživě. Opět spoléhal, že jeho tvrzení si nebude nikdo ověřovat. Cyril Tůma pohotově  dohledal podepsanou smlouvu v registru smluv. Starosta se začal vymlouvat, že byla sice podepsána, ale byla pozastavena. Proč nikomu ze zastánců starosty nevadí jeho neustálé lži a manipulace v osobním zájmu?

TS Rudná zůstává velké tabu. Proč?

Navazujícím tématem byla velká kontrola všech usnesení rady i zastupitelstva zadaná koalicí. Ta odhalila řadu nedostatků. KV předložil několik usnesení k jejich nápravě. Všechna byla zamítnuta. Proč se koaliční zastupitelé v čele se starostou stále brání kontrole městské firmy Technické služby Rudná? Černá skříňka TS Rudná tak budí opět podezření i oprávněný zájem opozičních zastupitelů z kontrolního výboru.

Je Rudná neseriózní partner? Téma Kaprain

Ohledně Vědeckého parku plánovaného společností Kaprain na Vypichu se podařilo prosadit, aby byl v městském časopise zveřejněn vyčerpávající přehled projektu i jeho souvislostí. Následně bude vyhlášena anketa na zjištění postoje rudenských občanů. Potud vše v pořádku.

Podivná však byla další plamenná řeč starosty, jak se město chová k investorovi neseriózně, jak by některé procesy mohly běžet současně, jak město musí vydat stanovisko do konce června. Neměl by starosta kopat za město? Neměl by být aktivní investor a jako první předložit projekt, benefity a záruky pro město? Teprve potom bychom měli schvalovat změny územního plánu. Proč se to tlačí naopak? Zřejmě se to brzy dozvíme.

Stále věříme, že město nejprve vyjedná významnou částku v řádu  stamilionů do svého rozpočtu za zhodnocení pozemků, záruky za dodržení realizace předloženého záměru a teprve pak rozhodne o změně územního plán.

„Otevřená radnice“ v praxi: opakované obstrukce, pak vulgarita hulváta. Ale nakonec návrh prošel!

Posledním bodem byl návrh Rudná pro život zveřejňovat kromě usnesení i zápisy z jednání rady města. Bod byl předložen již potřetí. 2x nebyl pro starostovy obstrukce ani na programu a 2x  byla kvůli protiprávnímu nezařazení bodu na zastupitelstvu zbytečná debata. Skutečně otevřené radnice zápisy z rady města zveřejňují. Starosta opět plamennou řečí obhajoval utajení jednání rady. Údajně kvůli citlivým informacím. Ty lze bez problémů anonymizovat. Nakonec se stal zázrak. Pro bylo 11:3. Kromě opozice zvedla ruku i velká část koalice. Díky všem! Po schválení sálem zazněl spontánní potlesk, což neunesl radní Šoch, který byl proti a neodpustil si zvednutý prostředníček směrem k opozici. Ano, i takového radního může mít naše město, když se starosta snaží zuby nehty udržet u vesla a musí si do Rady zvolit tohoto hulváta. Rudenská opozice toho musí vydržet v boji s buranstvím opravdu hodně – vzpomeňme, jak přímo na zastupitelstvu místostarosta nadával opozici do hajzlů.

 

 

Napsat komentář