Close

Tip na výlet v okolí Rudné: Chrustenická šachta

První zářijový víkend jsme se s dětmi vypravili do nedaleké Chrustenické šachty, která se ukrývá v kopci nad Loděnicí na kraji přírodního parku povodí Kačáku. Dávno jsme věděli, že se tam šachta nachází, ale na rozdíl od Solvayových lomů jsme jí dosud nenavštívili. To beru zpětně jako velkou chybu, a rád bych se s našimi čtenáři podělil o tento nevšední zážitek!

K Chrustenické šachtě se dá dojet autem, ale ideální je spojit návštěvu s pěším nebo cyklo výletem. Zvládnou ho i menší výletníci. Od hájovny na Vypichu je to lesní cestou necelé 3 km. Komu by se nechtělo šlapat nazpátek do kopce, může se vyvézt autobusem ze zastávky kousek pod šachtou. Škoda, že k hájovně na Vypichu nevede stezka pro pěší a pro kola, aby se dalo vyrazit přímo z Rudné.

Zážitek pod zemí

Šachta se nachází ve výrobním závodu firmy na zpracování nerez oceli, která její provoz podporuje. Vstup do šachty je lehce stísněný přilehlou budovou, ale nenechte se odradit, o to větší zážitek vás čeká pod zemí.

Důlní vláček

V prodejně vstupenek nás přivítaly 2 milé studentky, které zde o víkendech provádí. Prohlídky jsou v každou celou hodinu. Předtím jsme si stihli projít muzeum a vystavené exponáty, nasadili si helmy a vyrazili do podzemí. Následující hodinu jsme nevěřili vlastním očím. Vyzkoušeli jsme si těžbu rudy jak ručně (kladivo a majzlík), tak i pomocí pneumatické sbíječky. Oboje bylo velmi náročné a nikdo z nás si neuměl představit pracovat takto celý den, týden, roky. Při další zastávce jsme si prohlédli podzemní stáje pro koně, kteří tahali v dolech vozíky s rudou, odpočinkovou místnost pro horníky a místnost s výbušninami na odpalování horniny. Slečna průvodkyně vyprávěla velmi poutavě, a navíc nám předvedla těžbu rudy pomocí vzduchového bagru i s nakládáním do vozíku. Počínala si jako skutečná hornická profesionálka.

Ohromující šachty

Pak jsme vystoupali přes několik žebříků (dá se i po schodech) do původní staré strojovny, kde těžní stroj tahal vozíky. Fungovalo to na podobném principu jako lanovka na Petříně. Celková rozloha šachet je ohromující. 84 pater šachet, které jdou do hloubky 426 m a jsou 120 m pod hladinou moře, si lze i na místě jen velmi těžko představit. Za hodinu jsme ušli přes půl kilometru na osmém podlaží a sestoupili ještě hlouběji, kde už je jen průzračná voda podzemního jezera, které zatopilo 74 pater pod námi. Voda je díky vápenci lehce tyrkysová a nádherně čistá. Ne nadarmo se do šachty sjíždějí potápěči z celé republiky, aby se podívali do království zatopených šachet. Nikdo z potápěčů se na úplné dno nikdy nedostal a nejhlouběji byli na 32 podlaží.

Cesta důlním vláčkem

Chrustenická šachta

Na zpáteční cestě nás slečna svezla důlním vláčkem do nové strojovny, která fungovala až do roku 1965, kdy byl důl definitivně uzavřen. Obnoven byl až v roce 1995 skupinou nadšenců, kteří vyřídili potřebné formality, odvezli tuny odpadků, vybudovali muzeum i prohlídkovou trasu a navozili důlní exponáty z celé republiky. Otvíralo se přesně 30 let po uzavření dolů. Jedním z těchto nadšenců – spoluzakladatelů je i správce areálu pan Miki Dobrý, který nám po prohlídce působivě popsal zajímavosti z dávné i nedávné historie dolu. Klobouk dolu před všemi, kteří v dolu pracovali a také před těmi, kteří se podíleli na jeho opětovném otevření a provozu. Byl to opravdu velký zážitek.

Chrustenická šachta je i vyhledávaným místem pro filmaře. Točil se zde mimo jiné seriál Zdivočelá země a nová pohádka s čertovskou tématikou. Šachta je otevřená o víkendech a státních svátcích od července do září mezi 10 a 16 hodinou. Poslední prohlídka začíná v 15 hodin. Pokud to nestihnete letos, naplánujte si návštěvu na příští rok. Z Rudné je to kousek a odnesete si nezapomenutelný zážitek.

Článek nelze zakončit jinak než pozdravem horníků: Zdař Bůh!

PS: Chcete dostávat další podobné tipy? Registrujte se pro odběr časopisu Rudenský objektiv!

Napsat komentář