Close

Rudná aktuálně: Rozpočet města neschválen, jednání přerušeno

Včerejší zasedání městského zastupitelstva v Rudné projednávalo rozpočet na rok 2023. Hlavní slovo měla opozice, která předložený návrh rozcuplovala na kousky, zároveň předložila konkrétní návrhy řešení. Rada města od ní sklidila kritiku zejména za neřešení problematiky odpadů, výstavbu Domu služeb, péči o zeleň či neefektivitu práce Městské policie. K hlasování nedošlo, jednání bylo po 22:30 přerušeno. 

Začátek jednání provázely zmatky kolem pokusu uvést do provozu webovou aplikaci pro řízení jednání a hlasování usneseni.cz , kterou měli zastupitelé nově začít na jednání používat. Bez zaškolení, bez poskytnuté počítačové techniky od města a co hlavně, bez změny Jednacího řádu. Informováni o tom byli 3 hodiny před jednáním esemeskou od starosty Kocmana. Nebylo tedy překvapením, že tento pokus záhy zkolaboval.

Crazy Day v ohrožení

Po dvou úspěšných letech je akce pro rodiny s dětmi a širokou veřejnost bez rozdílu věku v ohrožení. Město nedalo k dispozici svůj pozemek za hasičárnou. Na to, zda by se s tím nedalo ještě něco udělat, se přišli zeptat zástupci spolku Tumbao, jeden z organizátorů akce. Neochotu půjčit tento pozemek projevili hasiči Rudná. Změnit jejich názor se pokusí radní Pražma společně se zastupitelem Cyrilem Tůmou. Uvidíme. Zatím tak není vůbec jisté zda se akce , kterou vloni navštívilo přes 800 lidí, bude vůbec konat.

Zastaví se výstavba Domu služeb?

Evergreen posledních 10 let tzv. Dům služeb. Tento komerční projekt radnice bez jediné dotace se staví údajně pro doktory, kteří o tom nic nevědí, možná tam bude knihovna (ta ale možná bude i na dalších 3 místech), bude vypadat prý jinak než byl původní návrh, město nepředložilo doposud řádný business plán, ale přesto se už staví. Kolik to bude stát? Možná 80milionů, možná více. Návrh opozičního zastupitele Jindřicha Ullricha, který je úspěšným podnikatelem, zněl jasně. Zastavme stavbu a pojďme vše přepočítat, nevyhazujme dále desítky milionů, chovejme se jako řádní hospodáři. Město tento projekt nemusel stát vůbec nic. Stačilo dát k dispozici svůj pozemek, zadat své požadavky a spolupracovat s osvědčeným soukromým investorem a architekty. V centru města mohl být skvost. Za ušetřených téměř 100 milionů mohla Rudná dávno nakoupit např. pozemky pro volnočasové aktivity.

Bude městský zahradní architekt?

Kácení vzrostlých stromů, nedostatečná péče o dětská hřiště, neodborná péče o zeleň, všude beton či asfalt. Nechceme dále podporovat nekoncepční rozvoj a neodbornou péči o zeleň. Změnit by to mohla nová pozice – městský zahradník, architekt. Návrh do rozpočtu pro vytvoření této pozice předložil zastupitel Radek Prokop (Rudná pro život). Spolek Rudná pro život se rovněž rozhodl aktivněji vstoupit do ochrany přírody a rozvoje zeleně. Je tak informován o všech záměrech týkající se úpravy životního prostředí, je nově účastníkem všech řízení. Zde skvělou práci pro město dělá Jan Bareš . Zúčastňuje se místních šetření, získává písemné informace u orgánů životního prostředí. Svou činností nyní zachránil např. vzrostlé topoly podél D5 a zmařil tak záměr tyto stromy zcela vykácet.

Budoucnost Městské policie Rudná? Navrhujeme zvýšit bezpečnost na hlavních tazích

Kritiku za neefektivitu a konkrétní nečinnost sklidil šéf Městské policie Rudná (dále „MP“) – Bc.Knotek. Poslední kapkou byl postoj MP i rady města k řešení – neřešení kauzy závodních aut v katastru města Rudná. Bez řádné odpovědi skončily konkrétní žádosti zastupitele na originál výpisu telefonních hovorů, výpisu z GPS o pohybu automobilu, strážníků a dalších dokumentů prokazujících řádný postup strážníků MP po nahlášení možná desítky stížností. Rada města i přesto, že měla stejně jako MP videozáznam prokazující přestupek – otočku na ruční brzdu závodního auta v křižovatce Hořelická – V Brance, neudělala rovněž nic. Kolik má služba MP v příštím roce stát? Přes 8 milionů korun!? Opozice prostřednictvím Radka Prokopa předložila návrh na změnu fungování Městské policie a zvýšení bezpečnosti na silnicích a v jejich blízkosti:

  • vypovězení služby pro okolní obce, soustředění se pouze na město Rudná
  • snížení výdajů MP Rudná o 2 miliony korun ročně (po vzoru MP Chýně)
  • zavedení úsekového měření na hlavních tazích Masarykova, silnice V Brance. Na rozdíl od domu služeb je velký předpoklad nejen zvýšené bezpečnosti, ale i rychlé návratnosti. Vzorem nám může být Český Krumlov, který po instalaci úsekového měření za pouhé 2 měsíce získal 1,7 mio korun. Tohle je ale méně o penězích, více o bezpečnosti. Zejména kolem dětského hřiště V Brance velmi často projíždějí auta i motorky „nadzvukovou“ rychlostí…

Přerušení zasedání. Rudná funguje v rozpočtovém provizoriu

Neefektivní nakládání s veřejnými penězi zaznělo na jednání mnohokrát. Opozice předložila mnoho návrhů na úpravu rozpočtu a uvidíme, zda budou stávajícím vedením zapracovány. Po 22:30 bylo zasedání 25.1.2023 přerušeno a kdy bude pokračovat zatím není jasno. Jisté je, že ve stávající podobě by rozpočet neprošel. Na jednání nebyl přítomen jeden zastupitel vratké koalice, bez kterého se prostě „na sílu“ rozpočet prosadit nedá. Věřme, že jednání budou pokračovat a výsledný rozpočet najde širší podporu.

Napsat komentář