Close

Tip na výlet: Muzeum orlických vrahů otevírá v Rudné

1.4.2022: Radnice města konečně našla využití pro rozpadající se dům v Karlovotýnské, který před pár lety koupila a dlouho nevěděla proč. Inspirována seriálem „Devadesátky“ a s pomocí dotačního programu Středočeského kraje „Poznejme lépe vlastní historii“ je rozhodnuto. Vznikne zde Muzeum orlických vrahů. Návštěvníci se mohou těšit na polyfunkční kulturní centrum s výstavami připomínající nedávnou historii.

Jak se zrodil nápad?

Jak starosta sdílel článek o orlických vrazích na městském Facebooku

Seriál České televize probudil v Rudné a okolí mánii. Jeden chodil s orlickými vrahy do školy, druhý s nimi pracoval, třetí je znal ze Sokoláče. Pyšný byl i dosavadní starosta, který okamžitě nasdílel článek o orlických vrazích ze serveru Aktuálně na městském facebooku. Jeho voliči ho množstvím lajků pod příspěvkem ujistili, že místní tradice je třeba si připomínat a propagovat. A tak vybudování muzea bylo jasnou volbou.

Certifikované workshopy v suterénu

Hlavní expozice v přízemí patří orlickým vrahům. Ve sklepních prostorech se můžeme těšit na interaktivní workshopy, kde si půjde vyzkoušet práci s rozbrušovací pilou, sváření sudů, či míchání roztoku louhu. V jednání s MŠMT jsou i rekvalifikační certifikované kurzy, vždyť zručných řemeslníků není nikdy dost.

Rudenský fotbal v krizi od zásahu URNA v Agámě

První patro ozdobí dvě expozice věnované kdysi věhlasnému vykřičenému domu Agama. V první místnosti nechybí slavná vířivka pro 12 osob (uspokojení zde nacházel A-tým místní fotbalové jedenáctky i s trenérem v dobách největší slávy), dobové fotografie návštěvníků či původní erotické pomůcky. V druhé části bude možno nahlédnout do tajů dílny na hromadnou výrobu pervitinu. Ten se v Agamě mohl vařit dodnes, nebýt zásahu Útvaru rychlého nasazení Policie ČR (URNA).

Starosta po volbách krupiérem?

Podkroví má do pronájmu získat firma ALL INN, která zde zamýšlí vybudovat informační centrum o Atolu. Široké okolí stále věří, že společenské centrum s kasinem v Rudné u D5 brzy otevře a my zde zažijeme turnaj století o 88 milionů EUR. Šušká se, že hlavním krupiérem by měl být právě současný starosta města Lubomír Kocman.

Mudr.David Rath přebírá velení

Ten má k Rudné velmi vřelý vztah, přestože i jeho zde zatkla URNA. To už je ale pryč a David má jasnou vizi: „Město má bohatou historii a já jsem velmi rád, že zvítězila moje koncepce. Plánujeme interaktivní expozice, aby návštěvníky vtáhly do historie a zaujaly i dnešní mládež. Lidé si například budou moci v praxi vyzkoušet, že rozdíl mezi krabicí s lahví vína a té se sedmi miliony korun je zcela minimální“.

Město proti proudu

Většina měst a obcí se posouvá vpřed výzvám 21.století. Chlubí se rekonstruovanými památkami, krásnou přírodou nebo soudobou moderní architekturou. Vedení Rudné se vydalo zcela opačnou cestou. Přejme jim, ať se cesta do devadesátek vydaří, ať se naplní očekávání věrných voličů a nové muzeum ať najde své návštěvníky ze širokého okolí! 

 

Rezervace vstupenek a otevírací doba:

Muzeum orlických vrahů, Karlovotýnská 106, 252 19 Rudná

otevřeno ČT-NE 9:00 – 18:00 hodin

telefon: 311 652 311

Napsat komentář