Close

Tip na výlet: Plasy – klášter postavený na vodě

Unikátní stavba chráněná UNESCO se nachází necelých 45 minut cesty po D5 od Rudné. Využili jsme chladného a deštivého víkendu a ve skupině 12 osob jsme vyrazili na prohlídku tzv. Vodního okruhu.

Ta je zaměřená na fungování vodního, větracího a tepelného systému budovy konventu. Měli jsme štěstí na vynikajícího průvodce – učitele v jedné osobě, který nám velice poutavě podal informace o technických vychytávkách této budovy. Ta je celá postavená na bažinatém podloží.

Skupinová prohlídka vodního systému – konvent Plasy

„Prohlídky jsou určeny osobám starším 10 let, bez klaustrofobie, podpatků a s vlastní baterkou“, uvádí se na webu kláštera. Brzy jsme pochopili proč.

Začínáme v klášterním vězení, kam byli umisťováni mniši za prohřešky v rozporu s jejich vírou. Zde je u jedné ze stěn umístěna studna, kam byli za trest mniši spouštěni a několik hodin ponecháni po kolena ve studené vodě. Jídlo jim bylo podáváno přes dřevěné otočné válce ve stěnách.

Odtud jsme přicházíme k tzv. zrcadlu. Zde se dozvídáme o tom, jak celá budova stojí na 5100 ks dubových pilotech o délce od 2-8 metrů, které byly zatlučeny až k pevnému podloží. Zabezpečují rozložení váhy celé stavby. K nim je následně přiváděna voda, která dřevo ochraňuje a zpěvňuje.

Latinský nápis v pozadí mluví jasně – „bez vody se tato budova zhroutí“. Promyšlený vodní systém, který fungoval bezvadně i v letech 2002, kdy celou republiku zaplavily tisícileté povodně funguje v symbioze se systémy odvětrání či vytápění.

Je vidět, že princip tzv. pasivního domu byl tehdejším stavitelům již dobře znám. Nebo byl minimálně znám světoznámému architektovi Janu Blažeji Santini Aichela,který tento konvent projektoval. Po půlhodině prohlídky jsme byli „strčeni“ s baterkami do jedné z větracích šachet. Nic pro klaustrofobiky. Ale zážitek skutečně silný. Procházeli jsme labyrintem větrací šachty, která byla tak akorát pro menší, neobézní postavy. Cesta šachtou trvala zhruba 5 min a přivedla nás na druhou stranu budovy. Vystupujeme přímo u druhého zrdcadla vodního systému. Výklad se nyní zaměřuje na způsob vytápění v minulosti a současnosti. Ale to už bychom prozradili téměř vše. Tip na výlet jsme předali.

Nevíte-li, co s načatým víkendem, domluvte se s přáteli a vyražte směr Plasy. Stojí to určitě za to. A pokud vás prohlídka unaví, není nic snazšího, než potřebnou energii doplnit v přilehlém klášterním minipivovaru. Další informace naleznete na webových stránkách kláštera ZDE.

 

Napsat komentář