Close

Zemřel Rostislav Fraš – skvělý jazzman a člověk (poslední rozhovor pro Rudenský objektiv)

Ve středu 13.11.2019 v 9:00 zemřel, ve věku 44 let,  po dlouhé nemoci Rostislav Fraš, skvělý tatínek, manžel, kamarád a jazzman Rostislav Fraš. Poslední rozloučení se bude konat 19.11.2019 ve 14:00 v Bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Přinášíme jeho poslední rozhovor pro Rudenský objektiv. Rosťo, budeš nám moc chybět!

Rostislav Fraš (24.9.1975 – 13.11.2019)

Saxofonista, skladatel a pedagog, světově uznávaný jazzman. Absolvent konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze a Jazzového institutu v Katowicích (Polsko). Rostislav Fraš vyučuje na Konzervatoři a VOŠ J.Ježka v Praze a na jazzové katedře JAMU v Brně. Vedle vlastních kapel jako jako jsou Rostislav Fraš Quartet, Rostislav Fraš CZ-SK Quintet, Fraš & Wilkins Quintet CZ-USA je dluholetým členem Big Bandu Českého Rozhlasu (Rozhlasový Big Band Gustava Broma), CZ-SK Big Bandu Matúše Jakabčice, Višegrád Jazz Orchestra, Quintetu Zuzany Lapčíkové a jiných uskupení.

Výběr z diskografie

  • ”Use The Moment”, Rostislav Fraš Quartet fat. Antonio Farao & Jeff ”Tain” Watts, Animal Music, 2017
  • ”Frydlant Nights”, Rostislav Fraš & Skip Wilkins Quintet, Radioservis(ČRo), 2010
  • ”Correspondance”, Gustav Brom Bigband, Radioservis(ČRo), 2016
  • ”Rozchody a Návraty”, Zuzana Lapčíková Quintet, Supraphon, 2011

Rostislav Fraš: Rád bych si opět zahrál v Rudné

Co tě přivedlo k jazzovému saxofonu?

K saxofonu mě přivedl můj spolužák z gymnázia, který tehdy na saxofon hrál a občas ho měl s sebou ve škole. Párkrát mě nechal zkusit si zahrát a bylo rozhodnuto… Hned mě to chytlo. V té době jsem už nějakou dobu hrál na kytaru, chodil jsem do ZUŠ, a tak mě napadlo přihlásit se tam i na  saxofon, u kterého jsem nakonec zůstal. Měl jsem skvělého učitele, jazzového saxofonistu a klarinetistu Milana Straku, který mě hned angažoval do školího jazz bandu a také mě zásoboval jazzovými nahrávkami, což je pro začínajícího jazzmana ta nejlepší „škola“.

Rostislav Fraš

Blíží se Vánoce. I tvá manželka hraje na saxofon. Hráváte doma také koledy?

Manželka hraje taky na saxofon a další nástroje a zpívá, vyučuje hudební výchovu na ZŠ Rudná, kam chodí obě naše děti. A taky tam vede hudební kroužky… Ale upřímně… už od konce listopadu a celý prosinec hráváme adventní a vánoční koncerty, takže na Štědrý den si od toho rádi odpočineme. To ovšem neznamená, že bychom je neměli rádi, koledy si pouštíme na CD, nebo v posledních letech už nám je hrají naše děti.

Tvá manželka zorganizovala také úspěšný jazzový koncert v Husově domě. Neplánujete akci zopakovat?

Ano, manželka Andrea se aktivně podílí na kulturním životě v Rudné. Jedním z jejích produkčních počinů byl i vánoční jazzový koncert v Husově domě v roce 2015, kde jsem vystoupil společně s triem známé cimbalistky, zpěvačky a skladatelky Zuzany Lapčíkové, se kterou dlouhodobě spolupracuji. Pokud bude příležitost, velmi rádi opět zahrajeme v Rudné, ať už ve stejném obsazení, nebo s některým z mých dalších projektů.

Jak budeš trávit letošní Vánoce?

Vánoce budu trávit doma s rodinou. Doufám, že si trochu odpočinu a pak se budu připravovat na koncerty, které mě čekají ještě letos a po Novém roce.

Děkuji za rozhovor

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *