Close

Hraje se o rodinné stříbro Rudné! Střípky ze zastupitelstva 20.3.2024

Tentokrát klidná a věcná debata. Dotace spolkům, demokratizace časopisu. Ale řešila se i manželka starosty, veřejné zakázky a poslední velký pozemek města. Došlo i na humor a na několik náhodně zjištěných velkých překvapení! Budou se týkat i vás.

Střípky z rudenského zastupitelstva březen 2024:

  1. Náš návrh na zveřejňování zápisů z rady opět neprošel. Zase se nedostal ani do programu. Komu může vadit, když se lidé dozví, co radnice řeší, za co utrácí a kdo dostává zakázky? Místostarosta Jan Dejm se kdysi vyjádřil, že by se zveřejňováním neměl problém. Proč ho najednou má, když je návrh na stole? Proč za návrh nehlasoval?
  2. Podpora pro spolky schválena všemi hlasy. Polovinu „spolkového“ rozpočtu však dostali dva největší. Máme pár nápadů, jak více pomoci i těm menším. O tom ale jindy.
  3. Časopis Život v Rudné má konečně demokratická pravidla. Jejich základní obrysy jsme prosazovali již před šesti lety. K pravidlům se radní Seidl vtipně přeřekl – „Cílem pravidel byly i úspory. Nakonec to bude dražší, ale na úkor kvality“. Do debaty se zapojili dokonce i tiší koaliční zastupitelé! Zatímco u závažných témat zcela mlčí, u otázky nálepky na schránky  dokázali 20 minut řešit , zda na ní má být “chci časopis” nebo naopak “nechci časopis”. Nálepka nakonec nebude. Budou se však pravidla tentokrát dodržovat?  Bude městský časopis konečně vyvážený a objektivní?
  4. U Domu služeb za celkem 70 milionů jsou vícepráce již za 6,5 milionu. Nad některými zůstává rozum stát. Chybějící protipožární prvky, úchyty radiátorů, odvody klimatiací atd. Změnový dodatek prošel hlasem opozičního(?) Jana Sýkory z ODS.  „10 %  navýšení je normální“ hájil město Petr Seidl. Normální to není, ale u veřejných zakázek časté. V Rudné je to pravidlem. Město platí za své chyby, nekoncepčnost, nepřipravenost. Kdo na radnici zodpovídal za záměr, ekonomiku a přípravu stavby? Je projektant kamarád, který dostává opakovaně zakázky, i když dělá chyby? Proč za ně město platí bez sankcí či výhrad? Proč s ním nikdo nic neřeší?
  5. Pikantní u Domu služeb je, že město si nejdříve změny či práce objedná, nechá provést a když je hotovo, požaduje od dosud nic netušících zastupitelů schválení smlouvy a rozpočtu. Nakonec, proč ne. Koaliční většina mlčí, nezajímají se. Ruku stejně vždy poslušně zvednou. Tím však odpovědnost berou na sebe. Vědí o tom vůbec?
  6. Rekonstrukce domu v Šamonilově se 4 městskými byty se náhle změnila na demolici a výstavbu. Rozpočtet je 18 milionů. Předběžně. Velké překvapení v jediném řádku tabulky rozpočtových opatření. Schválit se měly jako celek! Předjednáno nebylo. Rozprava trvala 3 minuty. Prostě to schvalte! Peníze na to jsou!
  7. Další velké překvapení. Hraje se o nejhodnotnější pozemky města! Krycí název: Kulturní dům. Pan starosta “v tichosti” plánuje výměnu nejhodnotnějšího pozemku města v průmyslové zóně – všemi dosud respektovaného rodinného stříbra města – za ruinu v centru naproti poště. Záměr nebyl nikdy představen, natož předjednán. V rozpočtovém opatření se však již počítá přípravou a s právními službami. Před rokem mluvil starosta o nákupu budovy tiskárny. “Jen” za 20 – 25 milionů! Údajně přátelská nabídka rudenského patriota. Prý platí jen chvíli. „Musíme spěchat, je to důvěrné, chápejte“. Uběhl rok. O velký vlhký barák bez pozemku nemá nikdo zájem. Kromě města Rudná. Komu se to nebude líbit, bude nepřítel kultury v Rudné. Vyžádali jsme si již vyfakturované právní stanovisko. Nemáme ho. Platí město právníka předem? Nebo je to celé jinak? Ani tento bod a s ním celá tabulka rozpočtového opatření by neprošla bez zvednutí ruky Jana Sýkory z ODS. Opět o jediný hlas. Tak vypadá shoda u záměrů za miliony.
  8. Největší kontrola v dějinách Rudné. Zadána šinakózně radou města jako bič na opoziční kontrolní výbor. Kontrola 444 usnesení během pár desítek dnů. Šílená práce se zvládla. Našly se zásadní nedostatky. Mnohé v oblasti veřejných zakázek. Diskutovala se dokonce role manželky starosty. Ten přiznal její angažmá v Atelieru Dvořák. Ten je “dvorním projektantem” města. Údajně jen do roku 2022. V obchodním rejstříku není žádný doklad převodu podílu. Do roku 2020 je její členství  doloženo. Dojde na zpětné změny? Téma není u konce. Souboj o dopad zjištění bude pokračovat.
  9. Přes oznámený záměr starosty vyjádřit se k nedělní večerní “schůzce přátel” na radnici, nepadlo k tématu ani slovo. Přišli jsme nezváni, překvapivě a bylo z toho pozdvižení ukončené zamčením radnice a odchodem koalice do hospody. Za 3 dny zapomenuto. Vše v pořádku. Loď pluje dále.

Posun v atmosféře?

Zažili jsme po dlouhé době poměrně klidný a věcný průběh schůze. Poprvé byl klid, když starostu před pár lety při řízení schůze vystřídal tehdejší zastupitel Gabriel Kovács. Starosta nyní řídil schůzi mnohem lépe než obvykle. Promluvili mu kolegové do duše? Nebo pomohla velká účast veřejnosti? Byli tam zejména zástupci spolků. Nezaznělo obvyklé nálepkování opozice (lháři, hulváti). Žádné hrozby ukončením rozpravy či schůze. Velký posun k lepšímiu. Po schůzi tradičně hospoda. Šli téměř všichni. Koalice zasedla u menšího stolu v jedné místnosti, opozice se svými fanoušky ve druhé.

 

 

Napsat komentář