Close

„Pánové, odejděte! Mám na Vás zavolat městskou policii?“

To byla první slova z úst starosty Lubomíra Kocmana, která se nesla schodištěm, když jsem vstoupil do budovy městského úřadu. Byla neděle, osm hodin večer. „Honzo, vyprovoď pány!“ To byla další slova starosty mířena na místostarostu Jana Dejma. „Vy už děláte i ochranku starosty?“ pohotově reagoval zastupitel Cyril Tůma. Nechápete, co se stalo? Zde je celý příběh.

Na schůzi zastupitelstva místostarosta Jan Dejm kdysi vyčetl opozici, že prý nechodí na schůzky zastupitelů. „To byste nás museli nejprve vůbec pozvat“ reagoval jsem. Protože naše sdružení na schůzky chodí. Tentokrát to bylo ale zvláštní…

Pozvánka místostarosty Jana Dejma

Místostarosta Jan Dejm svolal schůzku zastupitelů na neděli 17.3.2024 v 20,00 na městský úřad. Selektivně. Nepozval jmenovitě zastupitele Martina Viktoru a Cyrila Tůmu. A ještě na to upozornil. Martin Viktora je předsedou a Cyril Tůma členem kontrolního výboru, jehož závěrečná zpráva se stala závažným aktuálním tématem. A měla být probrána za tři dny na zastupitelstvu. Výstupy členů kontrolního výboru dokládají podezření ze zadávání zakázek spřízněným osobám (včetně angažovanosti starostovy manželky a kandidáta sdružení Jana Dejma ve favorizované projekční firmě).

Vážení kolegové,
dovoluji si Vás pozvat  na společné setkání před ZMR. Pozváni jsou všichni zastupitelé kromě pánů Viktory a Tůmy. Sejdeme se tuto neděli 17.3. od 20h v prostorách městského úřadu. Vchod ze zadní části. Bohužel jsme nenalezli shodu na jiném termínu. Rádi bychom se pobavili o tématech nadcházejícího ZMR. Přeji Vám klidný zbytek víkendu.
Honza Dejm

Budova městského úřadu je majetkem města. Město budovu udržuje, provozuje, platí energie, úklid a další služby. Zastupitelé jsou volenými představiteli města, svůj mandát dostali přímo od voličů. Schůze zastupitelů, svolaná kvůli debatě zastupitelských témat do budovy města, má sloužit ku prospěchu města. A má být pro všechny zastupitele.

Zastupitelé Martin Viktora a Cyril Tůma se rozhodli – i přes jmenovité vyloučení – na schůzku přijít. Dostali se hned mezi dveřmi do ostré diskuse se starostou Lubomírem Kocmanem a místostarostou Janem Dejmem. To jsem do budovy vstoupil já a slyšel… „Pánové odejděte! Mám na Vás zavolat městskou policii?“ Z úst místostarosty Jana Dejma zaznělo také: „Budete se divit! Půjde to i bez Vás! K ničemu Vás už nepotřebujeme!“

Večerní posezení přátel na radnici

Na můj přímý dotaz, zda se jedná schůzi či setkání zastupitelů, jak se psalo v pozvánce, zazněla jasná odpověď. „Nejde o pracovní schůzku, jde o přátelské setkání!“ Zopakoval jsem argumenty o budově úřadu, zastupitelích a nepřípustné selekci. Starosta pochopil, že hodně přestřelili. Vyhnal všechny z úřadu do hospody naproti („Sokoláč“). Zval tam i mě, ale bez kolegů z Rudné pro Život.

A zavonil zvonec…Tak schůzka zastupitelů skončila dříve, než mohla začít.
Nikdo jiný z opozice nepřišel. Dva ze třech byli vyhozeni. Koalice byla v sedmi.

Proč o mě tak stáli? Chtěli mi snad dávat politicky nemravné návrhy?

Závěr?

Není pozvání vybrané skupiny do prostor úřadu v neděli večer a její přímé nazvání „přátelským setkáním“ pokusem o zneužití prostředků a majetku města pro vlastní politikaření? Víkendové večerní „setkání přátel“ v kanceláři starosty?

Pozn: na snímku je zachycen přesun „setkání přátel“ do Sokoláče. Tam takové dýchánky patří. Pracovní schůze zastupitelů ne.

Napsat komentář