Mimořádné zasedání zastupitelstva „o škole“ bylo vskutku mimořádné
Mimořádně svolané, mimořádně krátké, s mimořádnou přestávkou… a s jediným bodem na programu: schválení dodatku ke smlouvě, který pokrývá změny na přístavbě školy v rozsahu asi deseti milionů Kč. Nyní tento projekt stojí každého obyvatele Rudné včetně kojenců přibližně 45.000 Kč (237 mil. Kč celkem). A tak kdo se přišel na mimořádné zastupitelstvo podívat, mohl být přímým svědkem toho, jak se v Rudné rozhoduje o milionech.
Nesprávné svolání schůze vystavuje Rudnou zbytečnému riziku
Hned v úvodu zasedání jsme museli bohužel upozornit kolegy zastupitele, že schůze nebyla dle zákona svolána s dostatečným předstihem sedmi (celých!) kalendářních dnů. Starosta z neznámého důvodu nedodržel lhůtu danou právním řádem a zcela zbytečně ohrozil výsledek zasedání. Byl porušen i platný jednací řád zastupitelstva. Proč nedal veřejnosti i zastupitelům více času na studium mnoha desítek stran podkladů? Zpochybnění regulérnosti svolání schůze může znamenat pro město velký problém: neplatnost přijatých usnesení. Proto jsme kolegům navrhli postupovat dle metodiky Ministerstva vnitra: v zájmu právní jistoty zasedání zrušit a svolat řádně znovu.
Úprava smlouvy největší investice v historii města navíc s evropskou dotací přes 150 mil. Kč vyzývá k obezřetnosti. I přes upozornění však starosta doporučuje v zasedání pokračovat. O péči řádného hospodáře má odlišnou představu. Naše rozhodnutí je rychlé. Na zbytečném právním hazardu s majetkem města se jako zastupitelé podílet nebudeme a usedáme na místa určená veřejnosti. To se dosud v Rudné nestalo… Jak s problematikou školy ostatní zastupitelé naloží si rozhodně ujít nenecháváme.
Nevyplněné změnové listy, chyby v projektu i nadměrný luxus
Obavu z nastalého ticha řešil starosta Kocman monologem: vše děláme skvěle, dílo jde od ruky a změnové listy (ZL) doposud navýšily cenu díla o pouhých 6,3 %. Myslíte, že se některý z koaličních zastupitelů zeptal na konkrétní obsah a důvody změn? Toho jsme se podle očekávání nedočkali. Dotazy byly velice obecné. Přípravě pánové a dámy nevěnovali velkou pozornost. Přišli si to jen odhlasovat. Zazněl ale dotaz, proč ZL nejsou správně vyplněny (na to jsme upozornili datovou schránkou ještě před zasedáním). Proč chybí v předepsaném formuláři datum podpisů a vyjádření příslušné osoby, zda se ZL souhlasí či nesouhlasí? A přišlo originální vysvětlení: prý podpis znamená rovnou souhlas. To jsou nám věci!
Byl nebo nebyl proveden geologický průzkum?
Na otázku, která se týkala zvýšených nákladů na založení stavby, zda problém nemohl zjistit provedený geologický průzkum, reagoval přítomný technický dozor investora tím, že geologický průzkum nebyl proveden. Situaci rychle přišel zachránit pan starosta, který přispěchal s tvrzením, že samozřejmě geologický průzkum proveden byl, ale v omezeném rozsahu. Jak to tedy je?
Podstatná část víceprací jde od ředitele
Další zajímavé výroky poskytl radní Seidl. Podle něj “podstatná část změn jde od ředitele.“ „Z jeho zkušeností se školou vidí trochu dál než projekt, takže z jeho strany vyjdou jakoby zlepšení, které on cítí, že by byly potřeba…“, prohlásil doslova. Značnou část vícenákladů tvoří sklep, který měl být původně zasypán. „Pan ředitel přišel s návrhem ho naopak zachovat… I když se škola zvětšuje, takových těch odkladních místností na uskladnění něčeho není nikdy dost. Akorát se musí předělat, zlepšit a odizolovat.“ Ale z městské kasy zaplatit!
Nevíme, kam až vidí pan ředitel, ale my se domníváme, že nejdražším skladem je právě sklep a že ani například stmívané osvětlení, které si vynutilo změnu rozvaděče i svítidel za minimálně 350 tis. Kč ve škole nepotřebujeme. Ale co. Proč by pan ředitel neobjednával, co ho napadne, když to nemusí platit ze své kapsy a kamarádi na radnici mu stejně všechno schválí. A ti si to následně nechají schválit svými zastupiteli.
Přestávka před hlasováním
Okamžik pravdy nadešel zhruba po 20 minutách obecné diskuse. Jak se zastupitelé koalice postaví k hlasování o našich penězích v situaci, kdy byli upozorněni na právní nejistotu celého zasedání? Pan starosta ještě vyhlašuje mimořádnou 10 minutovou přestávku na dohledání stanoviska Ministerstva vnitra týkající se dopadů chybného svolání zastupitelstva. Stanovisko následně celé sám nahlas asi 5 minut četl – až po významný odstavec, který okomentoval pouze slovy, že „tady je to, co říkal pan Viktora“. Pak si učinil rychle vlastní právní závěr a doporučil hlasování. Napětí v sále by se dalo krájet? Ani náhodou. Kromě pana Seidla, který se jako zaměstnanec Metrostavu – hlavního dodavatele „vyloučil z hlasování“ (správně měl ohlásit střet zájmů, ale tato nepřesnost je to nejmenší, co bychom mu chtěli vytýkat) nikdo nic nenamítl. Ozvaly se hlasy z veřejnosti, jak je možné hlasovat, když během diskuse zazněly závažné skutečnosti a informace, které stojí za prověření. Odmítnuto. Prý závažné nejsou. A jde se hlasovat. Dodatek schválen jednomyslně (až na pana Seidla, který se kvůli střetu zájmu symbolicky „zdržel“). Jako za starých dobrých časů, kdy v Rudné ještě nebyla opozice.
Realita rudenské politiky
Koaliční zastupitelé schválili bez velké diskuse navýšení investice o 10 mil Kč. Přes prohlášení technického dozoru, že geologický průzkum nebyl proveden, že velké množství ZL vzniklo chybou projektanta, jiné se zdají být zbytným luxusem z pera ředitele. S vědomím, že ZL nejsou řádně vyplněny, že mohou být manipulovány. Vše se odehrálo na zasedání, které nebylo svoláno řádně a kde existuje riziko neplatnosti usnesení s možností vzniku škod. Zvednout ruku musí být v této situaci skutečně „kumšt“!