Close

Energetická soběstačnost I.

I.DÍL

Třídíme odpad. A vůbec ne špatně…

Otevřu odpadkový koš, vyhodím do něho vše, co mám zrovna v ruce a když je koš plný, vysypu ho do popelnice, kterou následně někdo odveze? Zdá se, že tohle je již hudbou minulosti.

Velká většina z nás již přemýšlí, jak s odpadky lépe „zatočit“, co a kam vyhodit. Ba dokonce roste i počet těch, kteří se učí zpracovávat zbytky z kuchyně ve vlastních kompostérech. Kompost následně použít pro zúrodnění půdy na zahradě či ve svém bytě.

Třídíme hodně, nebo málo? A kolik ta „legrace“ stojí a kdo to platí? A jak si stojíme ve srovnání s okolními zeměmi? Jaké jsou trendy vývoje? Může na tom každý z nás vydělávat a jak? Tak přesně o tom bude náš „odpadový“ seriál.

Češi z hlediska nákladů nejlepší! Rakousko propadlo.

Co je BIO Intelligence Service?

Studie Evropské unie srovnávající třídění a recyklaci obalů v jednotlivých zemích EU.

 

Po detailním posouzení rozsáhlé studie Evropské unie („BIO Intelligence Service“) dospěli její autoři k závěru, že z hlediska celkových nákladů je český systém sběru a využití obalových odpadů nejefektivnější.

Aby byly obaly vytříděny a recyklovány, musíme v ČR vynaložit na každého obyvatele kolem 5 EUR. V Německu jsou tyto náklady více než dvojnásobné, a to celých 12 EUR . Nejvyšší náklady, 20 EUR na obyvatele, vykázalo Rakousko, což je čtyřnásobně více než v ČR. Naopak srovnatelný systém třídění, jen o málo dražší než u nás, mají v Belgii.

 Které odpadky nejvíce recyklujeme?

Jak by vypadal pomyslný „koláč“ odpadů, které nejvíce recyklujeme?

Narůstá množství vytříděného odpadu na obyvatele. Za rok 2017 tak v průměru každý občan ČR vytřídil téměř 45 kg plastů, skla, papíru a nápojových kartonů, což nás ve srovnání s Evropou řadí rovněž na přední příčky!

Kolik procent z vytříděného odpadu je využito na nový výrobek?

O tom vypovídá následující graf. Z něho vyčteme, že v této statistice jednoznačně vede sběrný papír, ze kterého umíme vrátit až 94 % zpět do oběhu, v podobě nového výrobku.

U nápojových kartonů to již tak slavně nevypadá, i když vím o nové technologii, která by v blízké budoucnosti mohla tento problém významně napravit. Ta odděluje, na separační lince ve speciální vodní lázni, umělou hmotu od papíru i hliníku, bez nutnosti manuálního zásahu člověka.

 Kdo pomáhá efektivitě systému sběru?

Na vysoké efektivitě systému se jednoznačně podílejí občané, kteří třídí dobrovolně a dobře. Díky systematické osvětě třídí stabilně bezmála 72 % obyvatel ČR! Osvěta u dětí i dospělých, k rozumnému nakládání s odpady, by měla být jednou z činností každé obce. I proto je dobře, že o nádoby na separaci odpadů, naše děti i rodiče doslova „zakopávají“ při cestě do školy.

Třídění odpadů v Rudné. Víte, že…

  • třídění odpadů již není v gesci TS Rudná, ale zabezpečuje ho přímo MÚ Rudná?
  • dle počtu obyvatel třídíme ročně pouhých 42kg na osobu (republikový průměr téměř 45kg)?
  • 50% tvoří posekaná tráva a biologicky rozložitelný odpad, který se dá zpracovat lépe?
  • sběrný dvůr je otevřen v zimním čase ve všední dny od 12:30 do 18:00 a v sobotu od 9:00 do 11:00?
  • od roku 2024 nebude možno odpady „skládkovat“?

 

Radek Prokop, Ing.

ekonom

48 let, v Rudné žije od 1998

obory: energetika a odpady, zdravotnictví a péče o seniory

zájmy: sport, zahrada, knížky a cestování na motorce

 

Napsat komentář