Close

Zastupitelstvo aktuálně: Kdy se zvolí Finanční výbor? Bude se Rudná soudit se státem?

Ani na druhém zasedání městského zastupitelstva v Rudné nedošlo ke zvolení jeho povinného orgánu – Finančního výboru. Na rozdíl od ustavujícího zasedání však došlo alespoň k pokusu o jeho zvolení. Zastupitelstvo přijalo motivační schéma odměňování, nápravu vyhlášky o dani z nemovitosti podle výzvy Ministerstva vnitra odložilo na prosinec. Zde hrozí ztráta ročního příjmu rozpočtu 17mil Kč. Půjde Rudná do soudního sporu k Ústavnímu soudu?

Volba Finančního výboru

Předsedou byl navržen zastupiteli NK Rudná pan Jindřich Ullrich (Rudná pro život), který představil svou vizi fungování Finančního výboru včetně personálního obsazení. Ke koalicí navrženým matadorům místní komunální politiky Gabrielu Kovácsovi a Janu Pražákovi si přál přizvat kolegy z kandidátky Rudná pro život pana Alexe Rotha a Zbyňka Mikeše.

Na rozdíl od nominantů koalice (Kovács, Pražák), kteří na zasedání ani nedorazili, pánové Roth a Mikeš odprezentovali své odborné zkušenosti. Politování nad neúčastí svých nominantů vyjádřili i někteří zastupitelé koalice. Výsledek jejich neúčasti na sebe nenechal dlouho čekat.

Návrh na ustavení pětičlenného výboru ve složení předseda J.Ullrich, G.Kovács, J.Pražák, A.Roth, Z.Mikeš nebyl schválen a neúspěšný byl i následný pokus o sestavení 3-členného výboru ve složení J.Ullrich, A.Roth, Z.Mikeš. Svůj hlas „PRO“ vyjádřilo pouze 6 zastupitelů opozice, koaliční zastupitelé se právě s odvoláním na nepřítomnost a možnost reakce navržených pánů Kovácse a Pražáka  pouze „ZDRŽELI“. A tak ani po druhém zasedání nového zastupitelstva nemá město Finanční výbor. Z povinných výborů tak funguje pouze Kontrolní výbor, pod taktovkou Martina Viktory z Rudná pro život.

Motivační schéma odměňování zastupitelů? ANO!

Martin Viktora a Cyril Tůma představili nový systém odměňování zastupitelů. K základnímu tarifu implementovali variabilní odměnu závislou na docházce a práci jednotlivých zastupitelů. Tento systém získal 13 hlasů z 15.

Rozhodnutí o problematické vyhlášce k dani z nemovitosti odsunuto na prosinec

Rudná má problém! A opět se o něm včas nemluvilo. Starosta L.Kocman o tom, že se něco významného kolem vyhlášky z nemovitosti děje, věděl od července 2022. Ale proč by toto téma otevíral těsně před volbami…

O co jde?

V roce 2021 narychlo svolané zastupitelstvo přijalo vyhlášku o dani z nemovitosti („PROTI“ byli pouze zastupitelé Rudná pro život), kterou navýšilo koeficient daně Prologisu na 5-násobek! Prologis má tak městu zaplatit o 170 milionů korun navíc během 10 let. A to již nejsou malé peníze.

Ministerstvo vnitra označuje přijatou vyhlášku za diskriminační a poukazuje i na to, že usnesení přijaté k této vyhlášce je neplatné z důvodu, že zastupitelstvo bylo svoláno v rozporu se zákonem. O tom, jak naložit s tímto kostlivcem minulého zastupitelstva je třeba rozhodnout do 24.prosince 2022. A musí o něm rozhodnout zastupitelstvo. Půjde se Rudná soudit se státem k Ústavnímu soudu?

Napsat komentář