V Rudné poteče pivo zdarma, Chýně bude mít smůlu
1.4.2020 – Koronavirus bude mít na občany Rudné i pozitivní dopad. Každý pátek poteče domácnostem z vodovodu v Rudné dvanáctistupňové pivo. A ne ledajaké! Těšme se na společnou akci města Rudná a plzeňského Prazdroje.
Pivovary inovují výrobu i marketing
Zavření hospod a zastavení exportu nutí pivovary hledat nové distribuční kanály. Zatímco malé pivovary přechází od produkce sudů k lahvím, plzeňský Prazdroj přichází rovnou s revoluční novinkou. „Při našich objemech jsme schopni zásobovat celá města. Testujeme distribuci piva cestou klasických vodovodů,“ vysvětluje Tomáš Marný, vrchní sládek plzeňského Prazdroje. Pro pilotní provoz si v Plzni vybrali město Rudná: „Naše volba byla jasná. Rudná má nejdražší vodu v ČR, není ani daleko od Plzně a má hned dva vodovodní přivaděče. Můžeme prodávat nadprodukci piva za běžné ceny vody v Rudné a ještě dosahovat mírného zisku. Občan nebude platit nic navíc. To se nám zatím v jiných městech nedaří. Získáme nové věrné zákazníky, ušetříme peníze za marketing. Starosta je navíc ke korporacím vstřícný, naznačoval nám i dotaci od města,“ dodává Marný.
Využití pro vodovodní přivaděč byl opět nápad starosty
„Ano, ale chci lži uvést na pravou míru. Šlo o iniciativu krizového štábu města Rudná 10.3.2020 v 10:56. Pivovar přišel s nápadem nezávisle na nás až mnohem později. Žádné zvýhodnění jsem rozhodně nenabízel. Ćástka také nesouhlasí, žádám veřejnou omluvu,“ uvádí starosta Rudné Lubomír Kocman (NK Rudná). Věci se mají jinak. „Úspěšný projekt letního kina, kde jsem osobně prodával pivo, nemůžeme vzhledem k nařízením vlády realizovat,“ vysvětluje Kocman. „Film si mohou Rudeňáci pustit doma a pivo si k tomu načepují z kohoutku. Každý uvidí, že Rudná aspoň pro své občany něco dělá.“
„Nejde o fejk. S místostarostou Robertem Pitrákem (NK Rudná, ex-ODS) jsme sice dříve stavbu zbytečného vodovodního přivaděče jako opoziční ODS kritizovali, dnes už ale starostovo rozhodnutí hodnotíme jako velmi moudré a prozíravé,“ připomíná starou městskou kauzu dnešní starostova volební dvojka Jan Pražák (NK Rudná, ex-ODS). Občané Chýně si sice za přivaděč také připlácí, ale zdá se, že pivo až do Chýně stejně nedoteče. Je potřeba si uvědomit, že osazenstvo rudenského „Sokoláče“ točené pivo již několik týdnů nevidělo a dodávka z Plzně proto patrně nebude stačit.
Pivovod má podporu i opozice, zásadně proti je doktorka Kotvaltová
„Místo teplé vody poteče v pátek studené pivo. Potrubí pro studenou vodu zůstává vyhrazeno pro vodu. Pokud se tato inovace ujme, budeme občanům pivo pouštět po celou dobu nouzového stavu,“ dodává místostarosta Robert Pitrák. Vyjádření druhého místostarosty profesora Petra Vlčka, kterého na radnici ani v restauraci Na Staré už půl roku neviděli, se nepodařilo získat ani ve spolupráci s místní městskou policií. Rudná má tak i svého „Yettiho“, kterému posílá téměř 10 tisíc Kč měsíčně.
„Je to opět polovičaté řešení“, reaguje na projekt věčně nespokojená místní opozice.„Nápad pivovodu v Rudné podpoříme, ale vzhledem k potřebě místních obyvatel by pivo mělo téci každý den, nejen v pátek. Určitě bychom ho měli mít zaveden i do Obecního domu, abychom během zasedání zastupitelstva nemuseli odbíhat do Sokoláče naproti!“
S pivovodem nesouhlasí pouze zastupitelka Kotvaltová (NK Rudná, ex-ODS): „Extenzivní konzumace alkoholických nápojů na bázi piva může vyvolat sekundární zátěž obecní čističky odpadních vod. Smrad by pak mohl ohrozit budoucí stavební parcely v okolí, se kterými si nepřeji být jako zastupitelka za starostovy NK Rudná (ex ODS) vůbec spojována.“
Spolek Žijeme z Rudné neuspěl s prodejem vody ze Světice
Otázku DPH řešil přímo s ministryní financí Alenou Schillerovou za ANO její stranický kolega a rudenský zastupitel Gabriel Kovács (spolek Žijeme z Rudné). „Ano, je to pravda. Alenka mi poradila, že když nebudou lidé stáčet pivo do nádob, ale pouze do sklenic, může být použita snížená sazba DPH jako u vody.“ doplňuje Kovács.
Iniciativa předsedy spolku Libora Šocha prodávat vodu z dálniční drenáže „Světice“ na výrobu piva přímo pivovaru zatím neprošla. Důvodem jsou vysoké náklady na filtrovací a odsolovací zařízení pro vyčištění tohoto místního zdroje. Nápadu vytvořit zde pivní lázně se Libor Šoch ale nevzdává. Ty by měly, podobně jako dům seniorů dle návrhu nového územního plánu, vyrůst na jeho pozemku u dálnice D5. Šumění pneumatik a řev motorů prý působí na staré lidi překvapivě uklidňujícím dojmem.
Vodoměry se měnit kvůli pivu nebudou
Projekt může pomoci pivovarům a pokud bude ukončen se zrušením karantény, nebude mít negativní dopad ani na místní restaurace. Pro realizaci opatření krizového štábu nebude podle předsedy představenstva TS Rudná a starosty obce Lubomíra Kocmana zapotřebí ani opětovná výměna vodoměrů. „Určitě ne. Ani třetí potrubí do města tahat nebudeme, to jsou úmyslné lži opozičních inženýrů, žádám jejich rezignaci,“ říká Kocman.
Projekt je plánován pouze pro domácnosti. Nicméně Spolek arménských přátel dálniční odpočívky Atol zažádal o výjimku. Dle sdělení radnice extravilán obce s chystaným rodinným kasínem výjimku dostane. „Jako skaut s distribucí alkoholu sice nesouhlasím, jako radní ale budu pro výjimku hlasovat,“ uzavírá diskusi k pivu do kasina tradičně radní Jan Dejm.
Malá restrikce se chystá na letní měsíce. Lidé nebudou moci v pátek napouštět své zahradní bazény (nový zákon o DPH s čepováním piva do bazénů nepočítá).
Pokud se projekt přímé distribuce piva v Rudné ujme, není pochyb o tom, že se tato inovace bude lavinovitě šířit i do dalších obcí a měst v České republice. Pomalé šíření koronaviru v Plzeňském kraji je prý způsobeno právě pravidelnou konzumací piva!