Close

Významný posun ke snížení ceny vody je zde. Technické služby Rudná čeká audit

Zásadním bodem včerejšího jednání zastupitelstva bylo projednání občanské petice „STOP zdražování vody v Rudné!“, kterou jsme letos v květnu iniciovali. Petice požadovala snížení ceny vody minimálně o 20 %, provedení auditu Technických služeb Rudná (TSR) a zveřejnění jeho výsledku do konce roku 2018. Zastupitelstvo města provedení auditu TSR po dlouhé diskusi schválilo.

Audit díky petici

Nebude se jednat o otevřeným dopisem požadovaný forenzní audit hospodaření, půjde pouze o technický audit. I tak to ale považujeme za významný posun vpřed, který by se bez vzniku petice nikdy neuskutečnil. Negativní zprávou pro signatáře petice ale je, že s cenou vody zastupitelé hýbat nechtějí. Prý nemohou. My tvrdíme pravý opak, který jdeme do zastupitelstva prosazovat.

Jak lze snížit cenu vody v Rudné?

Existuje celá řada možností, jak lze snížit cenu vody v Rudné a dostat ji blíže k celorepublikovému průměru. Například:

  • úspory lze hledat především přímo uvnitř hospodaření TSR: např. nastavením mezd, odměn, odpisů a nájmů, lepší efektivitou při výběru dodavatelů, volbou použitých technologií a především lepším plánováním investic a jejich dopadů do ceny vody.
  • lze rovněž zavést vícetarifní ceny: například firemní znečišťovatelé, kteří produkují větší znečištění vody, platí vyšší stočné, které tak není přenášeno na občany a ti platí méně (příkladem mohou být Hostivice).
  • je třeba ovlivnit strategii hospodaření města s pitnou vodou. To, že své zahrady nebo fotbalové hřiště musíme zalévat místo vodou užitkovou vodou pitnou, zvyšuje zbytečně její spotřebu, což vyvolává další investice (např.: plánované navýšení objemu vodojemu), které se následně opět projeví v nárůstu cen vody. Je to začarovaný kruh. Ve strategii stále chybí retenční nádrže a opatření pro zadržování a využívání dešťové vody.
  • město může zvýhodnit občany s trvalým bydlištěm a do určitého odebraného objemu cenu vody také dotovat (abychom dotacemi nepodporovali například movité vlastníky bazénů), může podpořit seniory a sociálně slabé, apod.

Tohle vše zastupitelé přímo, nebo prostřednictvím Rady města, která vykonává akcionářská práva, mohli a mohou ovlivňovat. Neděje se. My tvrdíme, že to není správně. Jdeme to změnit!

Město má problémů více. Má smysl organizovat další petice?

Kauza „vodní petice“ ukazuje, že stávající zastupitelé na občany myslí až na základě vnějšího tlaku, medializace a blížících se voleb. Jako iniciátoři petice si musíme procházet očerňováním v městském časopise, aniž by nám byla dána, dle tiskového zákona, možnost reagovat. Nadále požadujeme po vydavateli (TSR) skutečnou pravdu včetně podkladů v městském časopise zveřejnit.

Tak, jak se stávající zastupitelé staví k problému s cenou vody, staví se také k dalším palčivým otázkám města: doprava, pěší zóna, cyklostezky, kulturní rozvoj a podobně. Nelze ale přeci kvůli každému problému organizovat další a další petice! Potřebujeme na radnici lidi, kteří sami těmto problémům budou předcházet a řešit je. Tací tam dnes ale nesedí.

Pokud v zastupitelstvu budeme v dostatečném zastoupení, jsme schopni tyto pozitivní změny ovlivňovat. A hlavně nebudeme před nikým zastírat skutečnost. Protože i člověk může dělat chyby, ale musí si je umět přiznat a poučit se z nich…

K tomu však potřebujeme každý hlas Vás i vašich přátel. Ještě jednou děkujeme. Pojďme dát společně městu nový impuls a volme spolu číslo 5!

Napsat komentář