Energetická soběstačnost II.
Je správné poměřovat, kdo vytřídil čeho nejvíce? ECO-COM, se kterým spolupracuje i město Rudná, zveřejňuje statistiky, kolik v průměru vytřídíme odpadu na obyvatele. Z pohledu ECO-COMu je tento pohled zcela správný, vždyť tříděný odpad je jejich business a rozhodně ne malý. Co by se ale mělo propagovat a poměřovat městy i obcemi nejvíce, je snižování celkové tvorby odpadu na obyvatele v dané lokalitě.Jaká je skutečnost?
V přepočtu na jednoho obyvatele produkuje Česká republika přes 330 kg komunálního odpadu (zdroj ČSÚ). I když třídíme, tak 85% odpadu končí na skládkách či ve spalovnách. Jeho třídění je tedy jen „kapkou“ v moři odpadků. Když si k tomu připočítáme vysoce toxické kaly vznikající při čištění odpadní vody, pak už to je slušná hromádka odpadu, kterou každý z nás ročně vyprodukuje.
Cílem tak nemůže být více třídit, ale produkovat odpadu co nejméně.A když zbylý odpad likvidovat, tak co nejrozumněji a také nejblíže místům, kde vzniká. Zákon o odpadech na to myslí, ale „odpadková“ lobby zatím vítězí na celé čáře a oslavuje ty, co vytřídí nejvíce odpadu, jako kdyby se to mělo stát novou olympijskou disciplínou. A to nejen u nás…
Jak v Rudné jinak a lépe?
Rovnice je jednoduchá. Čím méně odpadu každý z nás vyprodukuje, tím méně peněz bude potřeba vynaložit na jeho likvidaci.Ale ne, že budeme znovu pálit pneumatiky a PETky na ohništi či v kotlích. Tímhle směrem rozhodně má úvaha nevede a doufám, že ani nikoho z vás!? Pokud si někdo myslí, že aspiruji na členství ve Straně zelených, tak je vedle jak ta jedle. Jediné, co mě pohání vpřed, je pud sebezáchovy.
Začneme tím nejsnazším, zužitkovávejme vlastní bio odpad
Trávník lze pravidelně mulčovat a trávu využívat jako mulč i hnojivo kolem keřů. To samé lze říci o využití větví či ořezů stromů. Štěpkováním získáte kvalitní mulč pro své okrasné záhony.
Separujte tuky do speciálních nádob a odevzdávejte ve sběrných místech
Rostlinné oleje vylévat do odpadu je přežitek. Kanystr od vody do ostřikovačů je vhodný pomocník při separaci a likvidaci tohoto odpadu. Tady ušetříte zejména za instalatéra, kterého nebudete nuceni volat kvůli ucpaným odtokovým trubkám. Rádi vás budou mít i v čističkách odpadních vod.
Co je „trendy“? Zero-Waste Shopping
Jedná se o nákup potravin do přinesených nádob, zejména skleněných či keramických. A pak, že skláři nebudou mít co jíst! Umělohmotné nedoporučuji, neboť většina z nich je určena na jednorázové použití. Pro pivo si tak raději dojděte s keramickým džbánkem, než s PETkou od kojenecké vody.Ponechávání pečiva v igelitových sáčcích sice na první pohled uchová pečivo měkké, ale již několik málo hodin stačí na vznik a šíření plísní, které pouhým okem nejsou viditelné. A jíst plísně se asi nikomu nechce. Pečivo zamrazit a rozpékat, nebo rychle spotřebovat, uchovávat v papírových obalech, případně přikryté látkovou utěrkou.
Kompostujete bio odpad z kuchyně?
Kompostovat lze téměř všude – před domem, individuálně v bytě, v domě, nebo u místního zemědělce, nebo po dohodě s obcí. A proč to dělat? Kompost je aktivní složka obohacující půdu, které tím vracíte její úrodnost. Z tohoto odpadu i v domácích podmínkách, dokážete vypěstovat zeleninu s chutí, kterou v žádném obchodě nenajdete. A hlavně, přesně víte, z čeho váš kompost vznikl, nemusíte mít strach z kontaminace. Pokud kompostujete správně (např. zbytky masa do kompostu rozhodně nepatří!), není třeba se obávat nepříjemného zápachu. Proč se ZBAVOVAT kvalitního odpadu a zpátky ho draze kupovat v zapařeném igelitu? Od té doby, co začnete kompostovat a mulčovat, bio popelnici téměř nevyužijete. Tisíce korun zůstanou ve vaší peněžence díky tomu, že je nebudete muset utratit za nákup hnojiv a substrátů.
Co mohou udělat města a obce?
Zjednodušeně se dá říci, že by měly zejména aktivně podporovat všechny rozumné způsoby „nevytváření“ odpadua to málo, co k likvidaci zbyde, řešit ekologicky a ekonomicky nejvhodnějším způsobem. Podporovat třídění odpadu, je jistě úctyhodné, ale není to dost. Představuje to necelých 15% celkově tvořeného odpadu na každého z nás. Dají se ZDARMA instalovat kompostéry do blízkosti bytových domů i kontejnery na textil, dají se organizovat pravidelné burzy věcí a oblečení, je možno zapůjčovat mechanizaci drobným zahrádkářům (např. štepkovače, rotavátory, mulčovače), mohou vznikat komunitní zahrady, kde své vlastní výpěstky mohou mít i lidé z bytových domů.
Obce mohou iniciovat či přímo investovat do projektů na třídění a likvidaci odpadů v kooperaci s okolními obcemi a krajem (do technologií na úpravy kalů z ČOV, třídících středisek, kogeneračních elektráren, apod.). Všeobecně použitelný vzor, bohužel, pro všechny obce neexistuje, vždy je třeba přihlížet k místním podmínkám.
Shrnuto a podtrženo
Od roku 2024 bude zcela zakázáno odpady skládkovat. Pokud naše město zůstane ve stávajícím režimu, můžeme si být jisti, že za likvidaci odpadů budeme platit stále více a více. Třídění odpadu řeší problémy s odpadky jen marginálně. Navíc je otázkou, jestli zvolený systém třídění a financování je tím nejvhodnějším. Cílem nemůže být třídění, ale snižování celkového množství odpadů.Cest je mnoho a každý z nás si může vybrat.
Čím méně odpadu budeme produkovat, tím méně za jeho likvidaci budeme platit.Pomoci motivovat k nižší produkci odpadu musí zejména obce a města. Popelnice v Rudné ZDARMA?Vylepšením nastavení současného systému to není nereálná věc.
Lidé by měli dostávat i příležitost investičně se spolupodílet na veřejně prospěšných projektech směřujících k energetické soběstačnosti obcí a měst, včetně těch určených na likvidaci odpadů. Jejich příprava by měla být věcí veřejnou. Zisk z realizace těchto projektů se může stát nezanedbatelným příjmem rodinného či městského rozpočtu. O menší závislosti na externích firmách ani nemluvě.
Radek Prokop, Ing.
ekonom
48 let, v Rudné žije od 1998
obory: energetika a odpady, zdravotnictví a péče o seniory
zájmy: sport, zahrada, knížky a cestování na motorce
Dagmar
22. 4. 2018 at 8:13Tak to je přesné…
Radek Prokop
19. 5. 2018 at 12:01Včera jsem se dozvěděl, že další článek tohoto seriálu již nebude v Životě v Rudné uveřejněn. Evidentně vyjadřovat se k rozvoji města na stránkách časopisu, který ovládá pan starosta z pozice starosty a předsedy představenstva Technických služeb Rudná, je zakázáno.
Neříká se tomu CENZURA?