Close

Videoreportáž: Rudná předala čestné občanství držiteli papežského vyznamenání…

V průběhu slavnostního barokního koncertu Českých madrigalistů v hořelickém kostele bylo in memoriam předáno čestné občanství města Rudná Františku Xaveru Thurimu. František byl hudebním skladatelem a významnou rudenskou kulturní osobností. Život a dílo F.X. Thuriho ocenil také sám papež, který Františkovi udělil nejvyšší vyznamenání. Výtěžek z koncertu (3.900,- Kč) jsme věnovali na opravu kostela na Homoli. Děkujeme všem za účast a za podporu!

 

Papežské vyznamenání F.X.Thurimu, 2019

František dobyl svět barokní hudby a Rudeňáci mohou být právem hrdi na to, že spojil významnou část svého života právě s naším městem. Zde 15 let žil , skládal hudbu, pracoval jako pedagog a v Rudné 22.4.2019 ve spánku i zemřel. Z jeho rozsáhlého díla (včetně dvou oper) uveďme alespoň Vodní hudbu pro Český Krumlov, věnovanou čtyřem šlechtickým rodům, kterou složil pro Mezinárodní hudební festival v roce 1996. Byl nositelem rytířského Řádu sv. Lazara Jeruzalemského.  Svou malou hereckou roli si zahrál i v oskarovém snímku Kolja. Letos v červnu mu udělil in memoriam papežské vyznamenání sám papež František. Smutečního obřadu v Hořelickém kostele se letos na jaře účastnili nejvyšší představitelé české kultury i církve.

 

Čestné občanství města Rudná do rukou manželky Heleny Thuriové předal starosta města L. Kocman společně s dosavadní jedinou držitelkou tohoto ocenění paní Miluškou Havlůjovou. Úvodní řeč přednesl Radek Prokop, předseda spolku Rudná pro život, který udělení čestného občanství F.X. Thurimu inicioval.

Děkujeme všem, kteří přispěli ke skvělé slavnostní atmosféře této významné události města.

související odkazy:

1) Zemřel poslední barokní skladatel – František Xaver Thuri,(2019)
2) Představujeme osobnost Rudné: František Xaver Thuri,(2018)

Napsat komentář