Close

Záhad kolem Technických služeb Rudná a.s. (TSR) neubývá…

Tak audit bude a zastupitelé dostanou podklady, které dostane auditor. Kde ty loňské sněhy jsou? Kde tedy je slíbená dokumentace? Ptáme se téměř třičtvrtě roku po přijetí tohoto usnesení na každém zasedání! Usnesení přijalo ještě “staré” zastupitelstvo v červnu 2018.

Komické na tom je, že audit si nezadalo město, ale audit se rozhodly provést TSR. A dokonce se rozhodly si samy vyhledat toho svého správného auditora. O nezávislosti se tak dá úspěšně pochybovat již dnes. Nicméně, co je daleko pikantnější, pan starosta a celá rada se rozhodli tajit, před všemi ostatními zastupiteli, zadání tohoto technického auditu. Odmítli i sdělit složení auditního teamu, kam samozřejmě z opozičních zastupitelů nikoho nedosadili, což u transparentně prováděných auditů bývá již standardem. Ale koho si většina zvolila, toho tam máme. I to je “daň” za demokracii. A to platí nejen v nejvyšší politice…

Starosta: dokumenty k auditu vám neukážu, protože je má právě ten audit

V letošním roce jsme se však k svému překvapení dozvěděli, že podklady nyní dostat nemůžeme, protože byly předány auditorovi. Prý si musíme počkat, až bude audit dokončen. Během jednání o rozpočtu, který jsme na rozdíl od všech ostatních i kvůli nejasnému financování a hospodaření TSR odmítli podpořit, vyšlo k překvapení naší i přítomné veřejnosti najevo, že na základě něčího rozhodnutí došlo v minulosti k přecenění ČOV z účetní na aktuální tržní hodnotu. Že to tak prostě je a že cena byla stanovena něco přes 60 milionů Kč.  Ten, kdo informaci k překvapení přítomné veřejnosti poskytl, nebyl nikdo jiný než pan starosta sám (p.Kocman je předsedou představenstva TSR, které obchodně vede společnost ).

Již jsme si od tajemníka Náprstka (tajemník řídí městský úřad a spadá tak pod něho i hospodářský odbor) vyžádali k této nové informaci podklady včetně vyjádření auditora.

Video: Pan starosta se vymlouvá, proč zastupitelům nemůže podle usnesení zastupitelstva předat podklady k auditu TSR

Proč to vadí? I tato změna mohla mít např. vliv na stanovení vyššího nájemného mezi městem a TSR. Bohužel, dotazy našich zastupitelů i veřejnosti nikdo z Rady města (Rada vykonává akcionářská práva v TSR) nedokázal zodpovědět. Důvod této podivné transakce přecenění tedy neznáme. Ani nevíme, jak bylo stanoveno nájemné 2 400 000,- Kč, které zvyšuje cenu stočného (původně bylo necelých 800tis Kč).

Vodovodní přivaděč: desítky milionů utraceny zbytečně

Ze střípků, které k nám postupně prosakují, se dá se stále větší pravděpodobností tušit závěr. Rudná si zbytečně nechala vybudovat 2. vodovodní přivaděč za zhruba 50milionů Kč a k tomu ještě nejspíše používá kreativní účetnictví  pro ohodnocení majetku, což následně zdražuje ceny vody.

Zodpoví nám technický audit i tyhle otázky? Díky tomu, kdo je zadavatelem a jaké tajemnosti se kolem auditu od počátku dělají, asi ne…

Doslov

Připomíná mi to jednu scénku s Luďkem Sobotou. Na otázku průvodčího ve vlaku: “Proč máte dvě jízdenky?,” přijde okamžitá odpověď cestujícího: “Proč mám dvě jízdenky, proč mám dvě jízdenky? No, to abych moh sedět vedle sebééé!” V případě Rudné se můžeme ptát “Proč máme dva vodovody?” A odpovědět si slovy jiného klasika, “Řekněte mi, kdo tohle má!?” 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *