Close

Aktualizováno 11/6/2018! Petice „Stop zdražování vody v Rudné“. Jak pokračujeme?

Aktualizováno 11/6/2018! Doručili jsme dnes našim zastupitelům otevřený dopis (PDF, 0,3 MB). Vyzýváme je, aby na nejbližší jednání zastupitelstva (27/6/2018) zařadili téma vodné/stočné a forenzní audit hospodaření Technických služeb Rudná! Po deseti dnech naše petice vzbudila zájem  u více než 200 občanů, kteří ji podpořili svým podpisem. Ukazuje to, jak velkým problémem cena vodného a stočného v Rudné je a jak velký zájem mají lidé na řešení tohoto problému. Vždyť vodu potřebujeme každý den!

Petici nepodpořil nikdo ze současných zastupitelů

Bohužel petici nepodpořil nikdo ze stávajícího zastupitelstva naší obce. Zastupitelé, kteří našli odvahu se veřejně k ceně vody v Rudné alespoň vyjádřit, se zajímali hlavně o to, co jsme za spolek, kdo za tím vším stojí, proč to vlastně děláme a podobně. Zastupitelé dále pokračují v dlouhodobém opomíjení našich připomínek a dotazů vznesených na zastupitelstvu města Rudná. Občanům byl předložen pouze článek v Životě v Rudné, kde má být údajně vše přesně vysvětleno. Bohužel, článek je plný jen obecných argumentů a čísel, které zamlžují podstatu věci.

Kdo bude platit? No přece my!

Jsme přesvědčeni, že vstupy, které se promítají do cenové kalkulace vodného a stočného, mohou být mnohem nižší. Není to vážně o tom, že správně dosadíte do vzorečku, ale jaká čísla dosadíte. Proměnných je mnoho a téměř v každé se dá najít úspora! Stačí rovněž lépe „soutěžit“ při výběru dodavatelů, kteří nabídnou stejnou kvalitu za nižší cenu. Ač jsme pátrali ve veřejných zdrojích sebevíc, nedopátrali jsme se k žádným výběrovým řízením, případně k uzavřeným smlouvám Technických služeb Rudná (TSR). Rovněž jsme se podívali do výročních zpráv TSR. Ty chválí např. nízké úniky vody, své skvělé hospodaření i provedené investiční akce za nějaké ceny, s cílem opět odůvodnit, proč se musí zdražovat vodné/stočné v Rudné. Jak např. zmiňované nízké úniky vody v Rudné kolem 6% v roce 2016 (republikový průměr byl téměř trojnásobný 16,8%), souvisí s nutností vybudování 10 kontrolních šachet za x-milionů? V jakém časovém horizontu? A nestačilo by jich jen 5? Jak se to projeví v ceně vody? Ty a podobné, to jsou přesně otázky, které by měli dávat zodpovědným lidem za TSR naši zastupitelé, na které by měl také odpovídat ředitel TSR na zastupitelstvu. Není tomu tak…

Růst ceny vody není normální

Nesouhlasíme s argumentací zastupitelů, kteří nám vysvětlují, že růst ceny vody je normální.

Pan Dejm – člen Rady města –  ve svém příspěvku uvedl „…Pánům předkladatelům je naprosto jasné, že peticí se cena vodného a stočného určovat přece nedá. Dobře to vědí, jsou přece ekonomové, ale je to nejjednodušší způsob, jak mezi lidi dostat pocit nespokojenosti s životem v Rudné…..“

Tohle nejsou argumenty a my podobné invektivy odmítáme. Právě, že mezi námi jsou ekonomové, rozumíme dobře hře čísel.  Způsobů, jak snížit cenu vody pro občany, je více!

Petice je určitě cesta, neboť standardními dotazy na zastupitelstvu, jsme odpovědi nedostali!

Co chceme dlouhodobě vědět?

  • Které náklady vstupují do kalkulace a jaké konkrétní smlouvy se k nim vážou
  • Jak byly smlouvy vysoutěženy
  • Jak se naplňuje business plán vodovodního přivaděče
  • Jak se plánovaly a plánují budoucí investice vzhledem k dopadům do cen pro odběratele

Mluvčím obchodní korporace nebo zástupcem občanů?

Občané mají právo znát dopady konkrétních investičních akcí na ceny vody, kterou budou platit. Zdá se, že starosta se stal obhájcem a mluvčím obchodní společnosti, namísto aby hájil zájmy nás občanů.

Kdo má cenu vody v rukou a co roky dělal?

Cestu k poklesu cen známe. A má ji v rukách město, které je jediným akcionářem TSR. Za město jedná zejména starosta a rada města. Dohlížet mají všichni zastupitelé. Nevíme, proč roky k situaci v TSR mlčeli a nevyvíjeli žádnou aktivitu. Možná to bude téma na další zamyšlení, které připravíme…

Bude spolek Rudná pro život kandidovat do voleb?

Jsme některými z vás vyzýváni, ať kandidujeme přímo do zastupitelstva v nadcházejících komunálních volbách. Není to naší prioritou a nebylo to ani v minulém volebním období! Na základě reakcí některých představitelů zastupitelstva na petici za zlevnění vody, začala vznikat kandidátka nezávislých kandidátů, kteří se směřováním a hospodařením města nejsou spokojeni. Tyto snahy bude náš spolek samozřejmě všemi silami podporovat. Někteří členové se pod vlivem těchto reakcí pro kandidaturu také rozhodují. Není divu. Jak jinak lze reagovat na ignoraci občanů ze strany městských politiků?

Komunální volby ale nejsou pro nás politika. Komunální volby jsou zejména o tom, jestli vám za domem nevyroste k vašemu překvapení čistička, skládka, jestli budete mít kam chodit k lékaři, do klubu, nebo do divadla. Rudná už je dlouho městem, ale základní infrastruktura města ji stále chybí, staré problémy zůstávají.

Současní zastupitelé (kde mnozí z nich sedí v zastupitelstvu přes 2 volební období) nadále hází neřešené problémy na předchozí starosty a komunisty!

Jak dlouho ještě? Nenechejme se znovu obalamutit sliby těch, kteří už je vícekrát nesplnili!

Petice je na světě a my se brzy chystáme na její předání našim zastupitelům. Věříme, že většina z nich naše požadavky nakonec podpoří a občané se tak dočkají levnější vody i transparentního hospodaření TSR.

spolek Rudná pro život

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *