Close

Těšme se z „úspěchu“: odpad bude opět svážet Rumpold! Město má další prvenství

Na náš aprílový článek o pivovodu do každé domácnosti kontroval pan starosta tím, že ve stejný den rozeslal všem zastupitelům email s vítěznou zprávou o úspěšném ukončení výběrového řízení na odpady. Pojďme společně panu starostovi k jeho úspěchu srdečně pogratulovat!

Druhý pokus o realizaci výběrového řízení na svoz odpadu konečně korunován

První pokus z konce roku 2019 způsobil výběrové komisi zástavu srdce a ta po vzájemné resuscitaci okamžitě soutěž zrušila. Důvod? Nehorázně drahé! Aby ne, ve všech kategoriích soutěžil pouze Rumpold. Ten si za pokračování řekl násobek cen, za které do té doby pro Rudnou odpad likvidoval.

Výsledek druhého výběrového řízení však nasvědčuje, že koronavirová krize výběrovou komisi i rudenské radní psychicky zocelila (nebo to bylo tím, že tentokrát do komise nebyli přizváni zástupci opozice?): na téměř identickou nabídku tentokrát město kývlo. Jásejme dvakrát, od apríla má Rudná svoz odpadu na čtyři roky opět vyřešen a vyhrál opět Rumpold. Prostě, když se daří, tak daří!

Kam se schoval ten skutečný úspěch?

Snažili jsme se ho najít. A podařilo se! Při srovnání cen za svoz odpadu s okolními obcemi se Rudná dostala do souboje o první místo a snad brzy nasadí k samostatnému trháku.

Nučice, která skončila výběrové řízení na identické služby o měsíc dříve, je zaskočena. Truchlí i ostatní okolní obce a města. Chýně či Jinočany nejsou ani na polovině našich cen. V přepočtu na obyvatele se totiž Rudné podařilo překonat částku 2100 Kč!

Graf: Vývoj cen na osobu za svoz a likvidaci odpadu v jednotlivých obcích v okolí Rudné

Jak dlouho budou lidé platit pouze 700,- Kč za osobu?

Pan starosta zastupitelstvo i veřejnost připravoval na skokové zdražení cen. Rada města přesto v listopadu 2019 (ještě před vypsáním  výběrového řízení) navrhuje zmrazení poplatku pro rok 2020 v nezměněné výši 700,- Kč na osobu. Předjímala výsledek výběrového řízení? Znala vítěze dopředu?

Ani rozpočet města na rok 2020 s tak obrovským zdražením nepočítal. Jen oproti předchozímu roku jde o nárůst 80 %! Pro představu. Rudná na celé předchozí 4 leté období (2015-2019) vysoutěžila cenu za svoz odpadu 13,4 mil. Kč. Nyní zaplatí za pouhý rok 11 mil. Kč!

Podle vyjádření starosty by město mělo cenu pro občany upravit podle výsledku výběrového řízení. Bude poplatek vyšší jen o pár stovek nebo vyskočí rovnou na trojnásobek?

Dycky Rudná! Gratulujeme

Rumpold s panem starostou se radují a my jim k úspěchu srdečně gratulujeme. Opět jim to vyšlo. Městský rozpočet sice krvácí, ale z cizího krev neteče. A když obyčejní lidé nemusí sáhnout hned do svých peněženek, pak nebudou křičet. A tak to je správně.

Jen města druhé kategorie zapojují do likvidace odpadů své „Technických služby“ (třeba Hostivice). Měnit systém po vzoru Chýně, který je výrazně levnější a zároveň podporuje i lidi s trvalým bydlištěm? V Rudné si první místo v cenách na osobu přece vzít nedáme. Dycky Rudná!

  • největší roční zdražení odpadu v okolí
  • o 21% vyšší dosažená cena na obyvatele v přímém časovém souboji s Nučicemi
  • nejvyšší dosažená cena na jednoho obyvatele

Napsat komentář