Close

Má město dobrou kroniku i správného kronikáře?

Je naše městská kronika skutečně objektivní?

Před plánovaným schválením rudenské kroniky za rok 2019 na květnovém zastupitelstvu jsme si kroniku přečetli. Kromě pravopisných chyb a nepořádku v přílohách, které by v kronice jistě být neměly, nás stejně jako minulý rok zaujala některá vyjádření kronikáře p. Václava Junka na adresu opozice. Podle nás by měl být kronikář apolitický a měl by si tyto jednostranné a zaujaté výpady odpustit. Právě proto, že jde o kroniku města a nikoliv politická vyjádření. Zvláště pak, kdy se v úvodu autor vyjadřuje, že píše kroniku objektivně. Poukazovali jsme na to již v minulém roce, ale hlasovací mašina starosty schválila kroniku bez připomínek a bylo jasné, že se tak stane i letos.

Kozel zahradníkem

Co nás ale podstatně zvedlo ze židle byla informace od občana Rudné, který nás upozornil, že p. Václav Junek figuruje v seznamech STB jako placený agent pod krycím jménem „Šéf“. Datum narození souhlasilo s narozením našeho kronikáře ( ZDE ).  Tak jsme se na květnovém zastupitelstvu zeptali přímo pana Junka, zda se narodil v tomto datu a zda byl agentem STB. Datum narození nám potvrdil. Jinak pouze sdělil, že je čistý a prověřený. Při dotazu, zda by byl ochoten předložit čisté lustrační osvědčení odpověděl „Proč vám?“ a „To už jsem v minulosti dělal mnohokrát!“

Kde je pravda? 

Že by existoval muž se stejným jménem i datem narození je velice nepravděpodobné, ale chtěli jsme si být jisti. Tak jsme se obrátili na Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a požádali o kopii svazku vedeného na toto jméno. Úřad nám sdělil, že osoba s datem narození byla agentem STB, ale konkrétně tento svazek byl zničen a není dohledatelný v archivech STB. Více informací se tedy už nikdy nedozvíme.

O čem byl lustrační zákon?

Nechceme zde nikoho lynčovat a soudit. Jestli byl ale pan Junek placeným agentem STB, tak je to pouze jeho věc, ale určitě by neměl být kronikářem města.  Už vůbec by neměl moralizovat a napadat jiné občany – co si to dovolují, jak píší a jak vystupují. Po pádu komunistického režimu před více než 30 lety naše země zavedla pro vypořádání se s temnou minulostí tzv. lustrační zákon. Ten zjednodušeně řečeno zakazoval všem agentům vedeným ve svazcích STB vykonávat významné posty ve státní správě a jeho institucích, aby s tímto osobním škraloupem a selháním neměli významný vliv na společnost a veřejné mínění. To se nám pravděpodobně v Rudné nepovedlo. Kronika města je svým způsobem významná instituce, protože zanechává historické informace pro budoucí generace. Jen pan Junek sám dobře ví, co kdysi dělal a zda je to v souladu s jeho svědomím. Naše země se s komunismem nevypořádala dobře. Jak by jinak bylo možné, aby 30 let po revoluci řídil vládu bývalý agent STB a podle volebních preferencí to velké části společnosti nevadí? Na základní hodnoty demokracie a pojmenování minulého režimu jako zločinného bychom neměli nikdy rezignovat!

Obr. 1 Vyjádření z archivu bezpečnostních složek

 

 

 

 

 

 

 

Obr. 2 Vyhledání ve svazcích STB

Napsat komentář