Close

Aktualizováno 5.8.2022 – Přestože spolupráce STANu a Lubomíra Kocmana měla být ukončena, dnes je vše jinak

Aktualizováno 5.8.2022: vše je nakonec jinak! Jak se ukázalo 3.8.2022 při našem nahlížení do originálních kandidátních listin na městském úřadu, i letos kandidují Lubomír Kocman a jeho Nezávislí kandidáti Rudná pod licencí vládní strany STAN, kterou aktuálně zmítají známé korupční kauzy. Původní informaci o tom, že v letošních volbách NK Rudná a STAN již nebudou spolupracovat, jsme získali v dubnu 2022 ze dvou zcela nezávislých zdrojů. Jedním z nich byl přímo jeden z kandidátů NK Rudná. Druhým byl spolehlivý zdroj s kontakty na vedení strany STAN. K datu vydání článku máme tedy původní informaci o konci spolupráce za spolehlivě ověřenou a trváme na její platnosti. Článek proto ponecháváme bez jakékoliv úpravy.

Nelze vyloučit, že ke změně plánu došlo právě na základě zveřejnění našeho článku či na základě zjištění, že získat sběrem podpisů potřebný mandát pro podání občanské kandidátky bez politické strany by pro Lubomíra Kocmana tento rok nebylo vůbec jednoduché. Této variantě nasvědčuje i skutečnost, že Lubomír Kocman měl obrovský problém najít 15 kandidátů, kteří by byli ochotni se za něj postavit ve volbách. Jádro jeho stávajícího zastupitelského týmu se zcela rozpadlo (nekandiduje například místostarosta Robert Pitrák, šéf finančního výboru Jan Pražák ani Jaroslava Průchová), Jak dosvědčují dokumenty na městském úřadu, v původním řádném termínu pro podání kandidátek podal Lubomír Kocman kandidátní listinu pouze s deseti jmény. K doplnění na celkový počet 15 došlo až v dodatečné lhůtě. 

Původní článek z 26.4.2022 následuje…

STAN již nebude spolupracovat ve volbách se starostou Rudné Lubomírem Kocmanem

Lubomír Kocman a jeho sdružení nebude mít v komunálních volbách 2022 podporu populárního vládního STANu. Tato politická strana mu v předchozích volbách umožňovala sestavovat kandidátku pod názvem „Nezávislí kandidáti Rudná“ (NK Rudná). Do letošních voleb má jeho sdružení jít – stejně jako dosud jediná rudenská občanská kandidátka (Rudná pro život 2013) – přes sběr podpisů občanů na volební petici.

Rozpory s programovými hodnotami STANu

Vztahy mezi STANem a starostou Rudné nejsou zdaleka ideální. Komunální politika Lubomíra Kocmana a jeho kauzy začaly ohrožovat renomé jeho mateřské strany. Rudná patří mezi nejhůře hodnocené obce v oblasti poskytování informací, starostovy metody vedení města jsou v přímém rozporu se základními hodnotami hnutí STAN (Starostové a nezávislí) Hodnotovým desaterem STANu, a to zejména v těchto bodech:

9. SLUŽBA OBČANŮM
Hnutí pojímá výkon veřejných funkcí jako službu občanům při uplatňování demokratických pravidel vládnutí. Prosazujeme průhlednost veřejného života, informovanost občanů, potírání korupce a zneužívání moci. Na veřejné funkce budeme prosazovat sebevědomé občany, kteří dokáží převzít zodpovědnost za sebe, svou rodinu, zaměstnance či společnost.

10. SPOJOVAT, NE ROZDĚLOVAT 
Je naší povinností pojmenovávat i tíživé společenské problémy bez příkras, s důvěrou v rozum a odpovědnost občanů. Náš přístup k výkonu svěřených funkcí je spojovat, ne rozdělovat. Při spolupráci s programově blízkými partnery, ale i ve sporech s protivníky vždy ctíme svobodnou politickou soutěž.

(zdroj: Hodnotové desatero STANu)

Kandidovat musí za každou cenu

Starosta Rudné již dříve kandidoval za TOP 09, později byl nominován za STAN. Bez licence STANu je jeho aktuálním plánem fyzický sběr podpisů pro své sdružení Nezávislých kandidátů Rudná. Do redakce se však dostaly i informace, že vůbec kandidovat nebude. Sice by to vysvětlovalo jeho enormní snahu rychle rozběhnout veškeré možné investiční akce i extrémní snahu o schválení nového územního plánu, kde se hraje o miliardy… Ale představě, že by bez podpory STANu nekandidoval, nevěříme. Pokud by totiž ztratil své starostovské křeslo, ztratil by kontrolu nad úřadem a nad informacemi, které se z úřadu mohou dostat ven. A tím by také mohl ztratit vše.

Že by Lubomír Kocman nekandidoval? Tak byla by to výhra pro město, ale já to ani v nejmenším neočekávám. Nemůže si dovolit z boje odejít. Už teď dle svých slov nemá klidné spaní z vícero kauz, o které se zajímala Policie. Jak by asi spal, kdybyby se k dosud neznámým materiálům města dostal někdo nový?„, reaguje na zprávu opoziční zastupitel Ing.Radek Prokop. „Ani já tomu nevěřím. Bude bojovat až do poslední chvíle. STAN má moje sympatie. Nechápal jsem nikdy, že mohli jednání našeho starosty tak dlouho tolerovat,“ dodává další zastupitel za Rudná pro život Martin Viktora.  „Rozchod se STANem je pro mě další důkaz, že starosta Kocman neřídí naše město správným směrem a je potřeba mu vystavit stopku i ve volbách,“ dodává opoziční zastupitel Cyril Tůma.

Výběr z kauz Lubomíra Kocmana

Napsat komentář