Close

Energetická soběstačnost III. (plné znění bez cenzury)

III.DÍL

Energetická soběstačnost města a proč k ní směřovat

Voda je život! A bez elektriky moc věcí v domácnosti nefunguje. Trochu si sice zabrbláte při následném placení vyúčtování, protože každý rok platíte za energetiku a poskytované služby víc, ale řeknete si, že se nedá stejně nic dělat? Aktivní rodiny, kde oba vydělávají, většinou berou placení složenek jako součást „průtokového ohřívače“ na bankovních účtech, seniorům a lidem žijícím ze státních podpor a příspěvků to však přidělává daleko větší vrásky v jejich tvářích a obávají se každého dalšího roku, neboť s ním přichází další zdražení. Nebo vás to štve tak, že byste s tím chtěli něco udělat?

Problém přenosových sítí

Pokud si blíže například prostudujete svůj účet za elektřinu, tak problém zjistíte velice záhy. Většinu ceny tvoří cena za přenos elektrické energie a rezervaci jističe, nikoliv cena za tzv. silovou elektřinu. Do přenosových soustav všeobecně se nám vloudil takový nešvar, byly totiž v 90. letech městy zprivatizovány za pár drobných a noví majitelé následně jaksi pozapomněli, že by část zisku měli průběžně investovat do jejich údržby a obnovy. Sítě v ČR jsou zastaralé. Situace někde dochází až tak daleko, že si vodovody a kanalizace obce, aby zabezpečily základní výdobytky 21. století, kupují draze zpět. Týká se to rovněž rozvodů elektřiny a plynu. Navíc budování nové infastruktury dnes naráží na byrokratické požadavky a je několikanásobně dražší. Ale naštěstí tu je něco, co hraje nám smrtelníkům do karet, a tím je technologický pokrok. Díky němu si dnes můžete postavit chalupu na úplné samotě a k vaší svobodě postačí zdroj pitné vody. 

Rudná má úžasnou lokaci, ale…

Hlavní město i letiště na dosah, kousek od krásné přírody, dostatek zdrojů vody i prostor, kam se rozvíjet. To je Rudná! A je skutečně v zájmu nás všech přírodní zdroje chránit. Nové technologie umožňují zejména lokální řešení, což v konečném důsledku znamená zlevňování dodávek a dlouhodobé zabezpečení cen.

Evropské dotace podporují výrobu elektrické energie i tepla zejména pro vlastní spotřebu, stát podporuje výstavbu retenčních nádrží dešťové vody, kraj podpořil například modernizaci zastaralých kotlů, ale co udělalo a dělá pro energetickou soběstačnost naše město a s jakým výsledkem pro obyvatele?

Pustilo se do výstavby kontroverzního přivaděče pitné vody Zličín – Rudná – Chýně, kdy se tvrdilo, že se staví hlavně proto, aby se zabránilo dalšímu zdražování vody. K tomu jsme z dotací modernizovali a zvětšili kapacitu čističky odpadních vod. Výsledkem je nárůst ceny vody za poslední roky o více jak 100% a se 111,-Kč za 1m3 patříme v roce 2018 k nejdražším v celé ČR!

(pozn.: dle ČSÚ byl průměr cen vody = vodného a stočného z fakturovaných cen za rok 2017 v ČR 80,50 Kč)

Koncept energetické soběstačnosti města úzce souvisí s územním plánováním

Koncept a vize rozvoje města musí zohledňovat i přání a potřeby jeho občanů a úzce souvisí s územním plánem. U nás v Rudné mám dlouhodobě dojem, že se dělají věci nahodile systémem „vystřelím z brokovnice a možná trefím mouchu“, případně jednoduché věci na efekt. Územní plán a jeho změny se brzy znovu budou diskutovat a rozhodně by stálo za to, aby se  zapojilo co nejvíce z nás! Proč ho ale neustále měníme, když zásadní problémy neřeší?  Od zklidnění dopravy nejen na Masarykově ulici, přes vybudování přirozeného kulturního a společenského centra, sportovišť, cyklostezky do Prahy i lesa, až po koncept rozvoje energetické soběstačnosti města.

Ve většině německých a rakouských měst, které se nám tak líbí, vznikají např. obchody typu Lidl a Kaufland, na okrajích menších obcí, protože do nich překvapivě jezdí lidé autem. V Rudné si je umístíme tam, kde mohlo a mělo již dávno vzniknout kulturně – společenské centrum s pěší zónou, moderní poštou a úřady, navazující na cyklostezky.

Výsledek známe téměř všichni. Do Lidlu, dojíždí 80% zákazníků z okolních obcí, což dopravu na Masarykově ulici několikanásobně zhoršilo a problémy s parkováním v této lokalitě, když jedete na poštu či městský úřad, zná každý sám. Lidé z Loděnice, Vysokého Újezdu až po Ptice a dalších desítek obcí, nám Lidl závidí. Ale mohli nám ho „závidět“ u sjezdu z D5 nebo místo několik let opuštěné Delvity, kde by všichni z nich mohli nakupovat cestou z práce domů a do Rudné nemuseli tak vůbec zajíždět. O „podpoře“ místních podnikatelů tím, že postavím nadnárodní konkurenci přímo vedle jejich živnosti, ani nemluvím. Není čas věci lépe domýšlet? A zejména, domýšlet s ohledem na masivní výstavbu probíhající také v okolních obcích?   

Nová výstavba – povolení  pouze pro energeticky soběstačné domy

Je načase začít se pohybovat od kvantity bydlení ke kvalitě, neboť tím rozhodujeme o tom, v jakém životním a kulturním prostředí budeme následující desítky a stovky let žít. Nestane se nám pak, že si zde někdo postaví dům se zlatými věžičkami, ubytovnu pro sociálně vyloučené, stavbou zastaví téměř celý pozemek a na zeleň již nezbyde místo, nebo přirozené vsakování dešťové vody vyřeší tím, že ta bude po betonu odtékat vesele na ulici a pryč do potoků a řek. Přestaňme povolovat výstavbu všeho, znehodnocujeme tím celé naše město, hodnotu našich nemovitostí, přírodní zdroje. Podporujme výstavbu energeticky soběstačných domů s retenčními nádržemi, zahradami i jezírky.

Podpora modernizace staré zástavby

Nesmíme zapomenout, že v Rudné se nachází velké množství staré zástavby. Město by mohlo a mělo iniciovat a podpořit modernizaci těchto domů. Nikoliv jednotlivě, ale systémově v konkrétní lokalitě tak, aby zde byl evidentní přínos pro obec i dotčené lidi. Některé modernizace podporuje stát, jiné může podpořit obec. Konkrétní příklad? Technologie s výrobou energií pro vlastní spotřebu, mají návratnost do 10 let, FV panely mají životnost 25-30 let. A to již v kombinaci s kvalitní baterií začíná dávat velký ekonomicko-ekologický smysl pro každou rodinu, město i firmu. Vývoj v energetice jde rozhodně tímto směrem. Proč by dotace nemohla dávat přímo obec?

Sucho začíná sužovat celou zemi

Hladiny podzemních vod klesají. Některé obce jsou bez vody. Zde by i naše město mělo být velice aktivní ve smyslu zachování a zlepšování absorpční schopnosti půdy, v motivaci domácností instalovat si na zahradách retenční nádrže dešťové vody včetně jezírek. Využívat dešťovou vodu k zalévání zahrad, městských parků, fotbalového hřiště by mělo být samozřejmostí. Nenechávejme lehce vodu z naší krajiny odtékat pryč. Je třeba budovat zádržné systémy, které by to stále větší málo vody, které z nebe padá, nechaly vsáknout do naší půdy. Jen tak lze intenzivně doplňovat zásoby spodní vody Rudné a blízkého okolí. Vybetonovat a vyasfaltovat co se dá, je skutečně hloupé řešení.

Retenční nádrž  nebo rybník

Využijme lépe vodu,  kterou máme v našem katastru k dispozici, dejme zelenou vzniku přírodních rybníků, které mohou sloužit jako retenční nádrže dešťové vody. V zimě máme kde bruslit, v létě se kde koupat, nebo kde chovat ryby.

Své o tom určitě vědí všichni, kdo platí stále dražší a dražší vodu nutnou k udržení trávníků, ovocných stromků či okrasných záhonů. Nebylo by snazší vybudovat moderní sportoviště blízko těmto vodním zdrojům? Místním sportovním oddílům a spolkům, dětem i obyčejným lidem bychom pomohli daleko více, než tím, že každoročně budeme přemýšlet, jak velkou kompenzaci ve formě podpory jim město pošle na účet.

Dlouhodobě bude voda nad zlato a Rudná může být zelenou oázou, která nemusí tento problém řešit.

Světelný smog ničí naše zdraví

Špatně se vám spí? Jednou z příčin může být i tzv. světelný smog. Ten je rovněž označován za jednu z příčin vzniku civilizačních chorob. Světelným znečištěním je zasažena drtivá většina Evropy – až 99% celého kontinentu. A situace se stále zhoršuje. O problému se začíná pomalu mluvit. Nečekejme na to a konejme rychle a hned. Svícení tam kde není pohyb osob je zbytečné, včetně zářících přechodů pro chodce nebo logistických hal. Řešením není nesvítit, ale neobtěžovat své okolí zbytečným svícením. Instalace chytrých lamp nebo světel napojených na pohyb osob, může být snadným řešením, řešit by se mělo i snížení intenzity osvětlení. Nejen, že se lépe vyspíme a budeme zdravější, ale významně i ušetříme.

Energetická soběstačnost a doprava

Asi se všichni shodneme, že doprava v Rudné je jeden z největších problémů. Hluk narůstá a bezpečnost se díky hustotě dopravy snižuje. To, že se dávno mělo přistoupit k vybudování obslužné tranzitní silnice podél dálnice, kam by se svedla doprava z Masarykovy ulice, tuší asi každý. Kdy jindy řešit reálné problémy, než v období takhle rychlého rozvoje obcí? Proč se to již neděje?

Promyšlenějším plánem rozvoje města, bychom si mohli docházet vyřídit úřední věci a nakupovat bezpečně pěšky, na bruslích nebo na kole, lidé z okolních obcí by do Rudné nemuseli vůbec zajíždět.

Město může podpořit i rozvoj elektromobility. Z jedné části Rudné na druhou je vzdušnou čarou přes 4 km, proč nemít rudenskou městskou dopravu poháněnou z obnovitelných zdrojů a nenechat auta doma? Víte, kolik stojí každá projížďka autem na poštu, do Spolkového domu či k Šafránce?

Rudná, buďme „chytrým městem“

Energetickou soběstačnost umožňují moderní technologie využívající obnovitelné zdroje – pro domácnosti, obce i podniky. Solární panely na střechách vyrobí elektřinu přímo v místě spotřeby. Ve velice krátké době dojde k jejich doplnění o výkonnější a levnější baterie, ve kterých se uloží část elektřiny na čas, kdy slunce nesvítí. Biologický odpad může „nakrmit“ městské bioplynové stanice. Péče o půdu jí vrátí její úrodnost a zlepší její absorpční schopnosti. Zadržujme a nechávejme vsáknout dešťovou vodu do půdy v Rudné, využívejme bohaté vodní zdroje na území města. Vybudujme moderní sportoviště v blízkosti těchto zdrojů, ať snížíme náklady sportovních klubů a spolků. Řešme promyšleně a koncepčně rozvoj našeho města, ať se můžeme jednou projít pěšky bez aut, skutečným centrem, třeba do městského pivovaru nebo divadla. I v Ljubljani dokázali v centru hlavního města, udělat ze čtyřproudé silnice zónu pro pěší a cyklisty! A my to nedokážeme na Masarykově ulici v Rudné? Nesviťme na haly a ulice zbytečně.

Prostě ušetřeme, vydělejme a zároveň zlepšeme vzhled města i jeho okolní krajinu dokud je čas.  Bude se nám zde žít lépe a ceny energií, za odpad a služby budeme mít pod kontrolou.

 

Radek Prokop, Ing.

ekonom

obory: energetika a odpady, zdravotnictví a péče o seniory

Napsat komentář