Close
k

Bio odpad ZDARMA, co vyjde pěkně draho…

Když si vyzvedáváte známku na směsný odpad, dostanete k ní ještě, když budete chtít, jednu krásnou na bio odpad se slovy „A ta je zadarmo!“. Kdykoliv slyším, že je něco zadarmo, nebo výhodná investice, tak velice zbystřím zrak i sluch. A jako zastupitel, u záležitostí týkajících se hospodaření s odpady a vodou našeho města Rudná, dvojnásob.

Každý si ještě pamatujeme extrémně suchý loňský rok, kdy kromě fotbalového hřiště tráva nikde jinde nerostla. Ta tvoří cca 70% našeho bio odpadu. Město Rudná má na jeho likvidaci vyčleněno v rozpočtu něco přes 1,2mio Kč (pozn. takže tak úplně zadarmo to zase není, že? Nehledě na to, že platíme 700 Kč za směsný odpad na osobu a rok).

Všechny neznámé jsou známé, tráva nerostla, přesto platíme významně více, než předchozí rok…

Počet bio popelnic je známý, počet svozů je známý. Tráva, která nerostla, v popelnicích jaksi chyběla. Kde se tedy stala chyba v propočtech a proč platíme více? Jak je možné, že si město neumí vynásobit počet bio popelnic počtem svozů za rok (pozn. což není určitě správný přístup. Protože když platit, tak za množství vyprodukovaného odpadu, nikoliv za počet vysypaných poloprázdných popelnic) a „sekne“ se v rozpočtu o 439 000,- Kč?

Vysvětlení? Žádné…

To nám ani pan tajemník, ani pan starosta nebyli schopni vysvětlit. „To je realita!“, křičel na nás pan tajemník při vznesení požadavku, aby vysvětlil výše uvedené nelogičnosti. Prý jsme tento požadavek měli vznést dříve a on by si odpověď připravil. Asi vycházel ze skutečnosti, že se o rozpočtová opatření v minulosti nikdo moc nezajímal. Korunu tomu nasadil pan starosta, který se jal věc „objasnit“ tím, že prý bylo více listí! 🙂

A jak šlo hlasování?

Prostě obvyklá koaliční taškařice, která byla ukončena bez vysvětlení, hlasováním o předloženém mimořádném rozpočtovém opatření, které v sobě obsahovalo výše uvedenou částku. Všichni, kromě zastupitelů Rudná pro život 2013, pro toto mimořádné opatření zvedli ruku. Člověk žasne, že se nad tím ani jeden z nich nepozastavil! Mlčel a hlasoval “PRO” i zástupce finančního výboru (p. Kovács). Schváleno.

Poučení pro nás Rudeňáky?

Pokud vám chybějí peníze, vystavte fakturu a pošlete na město. Při troše štěstí vám bude proplacena a v rozpočtu se to nějak udělá. Třeba schválením mimořádného rozpočtového opatření, nad kterým se nikdo nepozastaví. No, nikdo…tři se minimálně určitě najdou. 😉

Doslov

A skutečně se platí za složení bio odpadu v kompostárnách? Zpráva z webu kompostárny v nedalekých Chrášťanech:

Svoz a likvidace bioodpadů

 Společnost Atea Praha, s.r.o. Vám nabízí likvidaci bioodpadů. Naše kompostárna má kapacitu 8 000 tun/rok.     Za uložení bioodpadu na kompostárně se neodvádí poplatky, které již dnes činí 600,00 Kč/t.

… pátráme pro nás všechny dál. Letos bude totiž nutno přesoutěžit poskytovatele této služby a my bychom byli velmi neradi, kdyby tento stav trval dál. 

One Comment on “Bio odpad ZDARMA, co vyjde pěkně draho…

  • Jan Bareš
    7. 5. 2019 at 1:52

    To je arogance vedeni. To video ma byt povinnost porizovat.

    Odpovědět
  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *